İnan Kıraç

Spor Yöneticisi, Sanayici, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
London City College of Business

İş adamı ve sanayici, Vehbi Koç'un damadı, Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Kıraç Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı. 1937 yılında Eskişehir'de doğdu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Londra'da City College of Business'te okudu. İş kariyerine 1961 senesinde Koç Grubu'na bağlı Ormak A.Ş.'de satış memuru olarak başladı. 1966 yılında Fiat Kamyonları'nın ve Midibüsleri'nin imalatçısı olan Otoyol'un Genel Müdürlüğü'ne atandı. 

1970 yılında Türkiye'de üretilen Fiat Otomobilleri'nin pazarlama ve dağıtım şirketi Tofaş Oto Ticaret'in Genel Müdürü oldu. Önce Koç Holding'in Tofaş'tan sorumlu Başkan Yardımcılığı'na, daha sonra Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanlığı'na atandı. 1998 tarihinde emekliye ayrılıncaya kadar Koç Holding Yürütme Kurulu Başkanı (CEO) olarak hizmet veren Sn. İnan Kıraç, Türk Otomotiv Sektörü'nün gelişiminin her anına tanıklık etmiş, her ayrıntısına profesyonel yönetici olarak emek vermiş ve birçok dev fabrikaya imzasını atmıştır.

 

İş Yaşamı:

 

2003 - Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

1998 - Kıraça Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı

1994 - 1998 Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Topluluk Yürütme Kurulu Başkanı

1993 - 1994 Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, İdare Komitesi Başkanı, Otomotiv Şirketleri Başkanı

1987 - 1993 Koç Holding A.Ş. İdare Komitesi Üyesi, Otomotiv Şirketleri Başkanı

1980 – 1987 Koç Holding A.Ş. Başkan Yardımcısı, Tofaş Grubu

1973 - 1980 Koç Holding A.Ş. Tofaş Grubu Koordinatörü

1970 - 1973 Tofaş Oto Ticaret A.Ş. Genel Müdür

1966 - 1970 Otoyol Sanayi A.Ş. Genel Müdür

1961 - 1966 Ormak A.Ş., Müdür Muavini, Satış Memuru

 

Üye Olduğu Kuruluşlar:

 

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı

Alliance Galatasaray, Paris Başkanı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Darülaceze Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi

TEVDAK (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi) Üyesi

TEMA Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Kurulu Üyesi

Coşkunöz Eğitim Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi

 

Suna Kıraç ile birlikte; 2000 yılında, Vehbi Koç Vakfı Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Antalya Kaleiçi Müzesi'ni; 2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında faaliyet gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nı ve 2005 yılında da Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'ni kurmuştur. İnan Kıraç, İstanbul'un Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine yönelik araştırmaları desteklemek amacıyla eşi Suna Kıraç'la birikte kurdukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nü 1 Mart 2007 tarihinde hizmete açmıştır. İnan Kıraç, halen, İstanbul Tepebaşı'nda eşi Suna Kıraç adına dünya çapında bir kültür merkezi kurmak ve İstanbul'a armağan etmek için, postmodern mimarinin en önemli isimlerinden biri olan Kanadalı mimar Frank O. Gehry'ye hazırlattığı çok kapsamlı bir kültür-sanat projesini hayata geçirmeye çalışmaktadır.

 

Ödül ve Unvanları:

 

1997 İnan Kıraç, Galatasaray Eğitim Vakfı kurucusu ve başkanı olarak, Galatasaray Lisesi'nin gelişmesi, Galatasaray Ortaöğretim Okulu'nun açılması, Galatasaray Üniversitesi'nin kurulması (1992) ve Türk - Fransız ilişkilerinde üstlendiği önemli rol nedeniyle, Fransa Cumhuriyeti Devlet Başkanı tarafından 14 Aralık 1997 tarihinde Legion d'honneur nişanı'nın "Officier" rütbesine layık bulunmuştur.

2009 Suna Kıraç'la beraber Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü katkılarıyla İstanbul Turizm Onur Ödülünü almıştır.

İnan Kıraç, Vehbi Koç'un kızı Suna Kıraç ile evli ve iş kadını İpek Kıraç'ın babasıdır.

KAYNAKÇA: Üst Yönetim - Başkan (kiraca.com.tr, 04.07.2017), İnan Kıraç kimdir (forum.donanimhaber.com, 04.07.2017), İnan Kıraç kimdir (haberler.com, 04.07.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör