Mehmet Batuk

Sendikacı, Milletvekili, İlahiyatçı, Eğitimci, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
15 Mayıs, 2017
Eğitim
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

İlahiyatçı, eğitimci, siyasetçi, Kocaeli milletvekillerinden (D. 1963, Samsun'un Terme ilçesine bağlı Hüseyinmescit Köyü - Ö. 15 Mayıs 2017, Ankara).  Baba adı Hüseyin, anne adı Nebahat'tır. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Felsefesi Bölümünde Master çalışmasını tamamladı.

Fakülteyi bitirdikten sonra Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Gebze Anibal Anadolu Lisesinde öğretmenlik yaptı. Aynı zamanda Eğitimciler Birliği Sendikası Gebze Şube Başkanlığı görevinde bulundu.

Fazilet Partisi listesinden 21. Dönem Yasama Dönemi (18.04.1999 – 03.11.2002) Kocaeli Milletvekili olarak TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı. FP'nin kapatılması üzerine bir süre bağımsız kalarak, Saadet Partisi kurulunca yine Prof. Dr. Necmettin Erbakan liderliğindeki bu partiye, daha sonra Numan Kurtulmuş liderliğindeki HAS Partisine, son olarak da AK Partiye geçti. TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi olarak da görev yaptı. Almanca ve Arapça biliyordu, evli ve 3 çocuk babasıydı.

Mehmet Batuk, 16 yıl önce bir trafik kazasına karışmış, görülen davada hapis cezası alarak Ankara’da cezaevine gönderilmişti

Mehmet Batuk, 16 yıl önce bir karıştığı bir trafik kazası sonrasında hapis cezası almıştı. Batuk, yatmakta olduğu Ankara Cezaevi’nde 4 ay 3 gün kaldıktan sonra 19 Temmuz 2016'da denetimli serbestlikten yararlanarak serbest bırakılmıştı.

Bir süre Ankara'da yoğun bakımda tedavi gören Fazilet Partisi Kocaeli eski milletvekili Mehmet Batuk, 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü Ankara’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Batuk'un cenazesi memleketine götürülerek, 16 Mayıs Pazartesi günü Samsun'un Terme ilçesine bağlı Hüseyinmescit Köyü'nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından burada toprağa verildi.

Batuk'la bir süre HAS Parti'de birlikte çalışmış olan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Twitter hesabından Mehmet Batuk'un vefatına ilişkin gönderdiği mesajda "Değerli yol arkadaşım, yeniden büyük Türkiye davasının yılmaz savunucularından Mehmet Batuk kardeşim Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ailesine, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Eski Milletvekili Mehmet Batuk, serbest kaldı (bizimyaka.com, 10 Temmuz 2016), Fazilet Partisi Kocaeli eski milletvekili Mehmet Batuk hayatını kaybetti (haberurk.com, 15 Mayıs 2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör