Duran Akbulut

Spor Yöneticisi, STK Yöneticisi, İş İnsanı

Doğum
Ölüm
23 Mart, 2017

İş adamı, yönetici (D. 1937 yılında Sivas’ın Suşehri ilçesi - Ö. 23 Mart 2017, İstanbul). İlk ve orta öğrenimini Sivas “Suşehri’nde” tamamlayarak, İstanbul’a geldi. 1959 senesinde ticarete atılarak” Goya” mağazalarına ortak oldu.

1970’lerde Cankurtaran Holding Bünyesinde Esem, Roventa, Adidas Şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği, Aymasan A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, Adidas ve Esem şirketlerinde 28 yıl ortaklık yaptı.

1983’de Futbol Federasyon üyeliği,1978 senesinden 1994 senesine kadar Büyük Kulüp Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, iki sene de ikinci başkanlık görevinde bulundu.

Ünlü iş adamı ve Büyük Kulüp YK başkanı Duran Akbulut, 23 Mart 2017 günü, 80 yaşında iken İstanbul'da akciğer kanseri tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Duran Akbulut, 1996 senesinden itibaren 16 seneden beri Büyük Kulüp Derneğinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevindeydi. Evli ve iki erkek çocuk babasıydı.

Duran Akbulut, 1974 yılından bu yana Büyük Kulüp Derneği'nin yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Son 23 yıldan bu yana da yönetim kurulu başkanı olarak görev aldı. Duran Akbulut aynı zamanda Ülker Bisküvi'nin de Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyordu.

Büyük Kulüp Derneği'nin temeli, 1882 yılında İngiliz Elçisi Sir Alfred Sandison'un tarafından atıldı. Büyük Kulüp veya tam adıyla Büyük Kulüp Derneği, Fransızca: Cercle d`Orient, 1882 yılında İngiliz Elçisi Sir Alfred Sandison’un girişimleriyle yönetici, diplomat ve iş adamlarından oluşan 30 kurucu üye tarafından Cercle a`Pera adıyla İstanbul ilinde sosyal amaçla kurulan, 1884 yılında ise adı Cercle d`Orient olarak değiştirilen dernektir.

Dernek günümüzde İstanbul ili Kadıköy ilçesi sınırları içerisindeki 6.773 m² büyüklüğünde arazide bulunan ve yalnızca dernek üyeleri ile ziyaretçilerin girebildiği tesislerin işletmeciliğini yapmaktadır.

Büyük Kulüp Derneğinin amblemi çelenk halinde çatılmış defne dalları arasında büyük harflerle “B” harfi üzerine işlenmiş “K” harfinden oluşur ve renkleri mavi beyazdır. Dernek üyeleri Asıl ve Onursal Üye olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yönetim Kurulu kararı ile devletin üst düzey görevlerinde bulunanlar ile ülkeye ve derneğe büyük hizmetleri dokunan kişiler onursal üye olarak seçilebilirler. Ancak onursal üyeler genel kurula katılamaz ve oy kullanamazlar.

Ayrıca onursal üyelerden aidat alınmaz. Asıl üyeler ise üye sicil kaydı bulunanlar üyeler arasından seçilir. Bu miktar her yıl üye sicil kaydı bulunanların %3 kadardır.25 yaşını tamamlayan kişiler derneğe üyelik için başvurabilirler.Derneğe üye olmak isteyenlerin inceleme işlemlerini ise Balotaj Kurulu yerine getirir. Üyeleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesinde görev yapmış askeri personel ile siyasetçi ve bazı kamu kurumları ile odaların yöneticileri bulunmaktadır.

KAYNAKÇA: Ünlü işadamı Duran Akbulut hayatını kaybetti (hurriyet.com, 23.03.2017), Duran Akbulut hayatını kaybetti, Duran Akbulut kimdir? (fortuneturkey.com, 23.03.2017). Duran Akbulut hayatını kaybetti! (tgrthaber.com - Haberjet, 23.03.2017).  

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör