Burhanettin Ardagil

Karikatürist, Yazar

Diğer İsimler
Burhanettin Faikoğlu Ardagil

Karikatürcü, yazar. Tam adı Burhanettin Faikoğlu Ardagil'dir. 1943 yılında Bulgaristan'ın Kırcaali şehrinde doğdu. Tahsilini Bulgaristan'da yaptı. Daha ilko­kul öğrencisi iken eli çizgiye gayet yatkındı. Çizdiği karikatürler Kırcaali'de çıkarılan Nov Jivot ve diğer bazı yerel süreli yayınlarda karikatürleri basılmağa başladı.

Totaliter rejim zamanında, baskı ve takibe maruz bırakıldı. 1989'da zorunlu göçte yurtdışı edilerek Türkiye'ye geldi ve karikatür ça­lışmalarını burada sürdürdü. 1 Kasım 1989 tarihinde Karikatürcüler Derneğinin Sultanahmetteki galerisinde ilk sergisini açtı ve çizgilerle Bulgaristan'daki Türk­lere yapılan baskıları anlattı. Kültür ve Sanatevi özel ödülünü kazandı. Bundan sonra Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde ve yurtdışında birçok sergi­leri açıldı. Karikatür kitapları basıldı ve bunlar yabancı dillere de çevrildi.

Burhanettin Ardagil, bu ilk ödülünün ardından 1992'de Uluslararası Nasrettin Hoca Karikatür Yarışması. Özel Ödülü, 1995'te Nehar Tüblek Karikatür Yarışması "Hoşgörü" Özel Ödülü ve Hollanda Uluslararası Karikatür Yarışması Özel Ödülü ile  Türkiye Olimpiyat Komitesi Fair Play Karikatür Yarışması Başarı Ödülü, 1996'da TEMA Vakfı -Uluslararası Karikatür Yarışması Özel Ödülü, 1998'te Üsküp Uluslararası Karikatür Yarışması Dördüncülük Ödülü, 2003'te Uluslararası Karikatür Yarışması Türkiye  Başarı Ödülü, 2008'de Ulusal İzmir Karikatür Yarışması Özel Ödülü gibi çeşitli ödüllere layık görüldü. İstanbul'un Şehremini semtinde ikamet etmektedir.

"Çiz­gi insanın aynasıdır. Herkes karikatürde kendini çizer. Sanatçıyı tanımasanız da, çizgisini görünce onun kişiliğini tüm açıklığıyle gürürsünüz. Renk de böyledir. İçinizdeki fırtına, karamsarlık, rahatlık hemen renginize yansır. Tualine ya da kâğıdına şıkır şıkır iç açıcı renkleri vuran bir sanatçı mutlaka mutludur ve eser­lerine mutluluğun renklerini koymuştur. Burhanettin Ardagil'in çizgisi bambaş­ka bir çizgi, içeriği ise pırıl pırıldı. Renklerine gelince... Onun ne kadar geliştiğini ve ne kadar mutlu olduğunu gösterir." (Semih Balcıoğlu)

ESERLERİ:

Karikatür Kitapları: The Bulgaristan Atrocities in Caricature (1990), Daha Mavi, Daha Yeşil, Bir Dünya (1997),  Nasrettin Hoca'nın Torunları (2002).

Araştırma-İnceleme: Unutma Bunlar Yaşandı (2012).

KAYNAKÇA: Niyazi Hüseyin Bahtiyar / Balkanlar’da Türk Ünlüleri (Üçüncü Kitap, 2004, s. 49-61), Burhanettin Ardagil Sergisi Açıldı! (karikaturhaber.blogspot.com.tr, 14 Şubat 2016), Burhanettin Ardagil (bulgaristanalperenleri.blogspot.com.tr, 21.01.2018), Burhanettin Faikoğlu Ardagil (karikaturistlerimiz.tr.gg, 21.01.2018), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

Burhanettin Ardagil - Issız Ada

Bulgar Komünist Partisi

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör