Özden Selenge (Serak)

Kıbrıslı Türk Yazar, Ressam, Eğitimci

Eğitim
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü
Diğer İsimler
Özden Nazım Selenge

Eğitimci, yazar ve ressam. 1947, Aynakofo (Altınova, Magosa şimdi İskele)  / Kıbrıs doğumlu. Tam adı Özden Nazım Selenge. Son yıllardaki kitaplarında Özden Selenge (Serak) imzasını kullandı. Lefkoşa Türk Kız Lisesi, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü mezunu. Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra resim öğretmeni olarak uzun yıllar orta dereceli okullarda öğretmenlik yaptı ve emekliye ayrıldı.  

Dergi, gazetelerde şiirleri, öyküleri yayımlandı.  Oyunlarından hiçbiri kitap halinde yayımlanmadı.

Öykü ve oyun yazarlığının yanı sıra resim çalışmaları da vardır. Çeşitli resim sergilerine katıldı. Katıldığı oyun ve öykü yarışmalarında çeşitli ödüller aldı.

 

Özden Nazım Selenge İçin Ne Dediler?

 

“Selenge’nin ikinci romanı, Kıbrıs’ın (KKTC) son yıllarda yaşadığı toplumsal çelişkisini dağıtmadan, gerçekçi gözlemler ışığında betimlemekte. Roman fıkradaki beklenen iletişim çatışması üstüne kurgulanmış. Karakterler ise öncekiler ve sonra gelenler bir başka deyişle yerliler ve yabancılar içinden alınmış.” (Kamuran Semra Eren)

 

ESERLERİ:

 

Öykü: Çiçeklenemeyiz Biz Erik Ağacı (1987), Geceye Açar Gecetütenler (1993), Fincandaki Kraliçe (1993), Boncuklar Senin Olsun (2001),

 

Anı-Mektup: Sahiden (2007), Özdence (2018).

 

Roman: Sana Sevdam Sarı (1998), Lale Yüreğin Beyaz (1999), Alkyone Denizkuşu (2003), Korkma Ay Doğacak (2010), Bir Kalp Çizildi (2013).

 

Oyunları:

 

Ağustos Böceklerini Unutma, (Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosunda oynandı.)”

Annem Niçin Miyavladı? (Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosunda oynandı.)”

“Kim Bu Adam? (Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosunda oynandı.)

Sevgi Gülü, (Lefkoşa Belediye Tiyatrosunda oynandı.)

Pi İle Pan, (Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde tiyatro bölümünde ve O.D.T.Ü. Tiyatro Şenliğinde oynandı.)

Kara Yılan, (Londra’daki Sanat Derneğinde oynandı.)

Bize Elmaların Gölgesi Yeter, (Oynanmadı.)

Fatma Çavuş, (Oynandı.) Soğuk Tüfekler, (Oynanmadı.)

 

 

KAYNAKÇA: Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), Kâmuran Semra Eren / Lale Yüreğin Beyaz - Özden Selenge ile Romanı Üzerine (Cumhuriyet Kitap, 28.9.2000), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Bener Hakkı Hakeri / Kültürümüzde Sanatçılar ve Yazarlar İsimler Sözlüğü (2004), Şevket Öznur / Özden Selenge’nin Kitap Tanıtımı ve Sergi Açılışı Yapıldı (halkinsesikibris.com, 16 Nisan 2018), Özden Selenge kitapları (kitapyurdu.com, pandora.com, nadirkitap.com, 14.10.2019).

Örnek 1

ÖZDEN SELENGE’NİN KİTAP TANITIMI VE SERGİ AÇILIŞI YAPILDI

Ressam, yazar Özden Selenge’nin 11. Kitabı “Özdence” ve Resim sergisi pazartesi günü Atatürk Kütür Merkezi’nde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Tufan Erhürman’ın katıldığı etkinlikte yazar, misafirlerine eserlerini imzaladı.

Işık Kitapevi yayınlarından çıkan anı kitabı,140 sayfadan oluşuyor. Yazarın çocukluk, öğretmenlik yaşamından köydeki insanlarla konuşmalarına kadar hemen hemen herşey yer aldığı eser tam adı gibi “Özdence”. Çok içten ve samimi bir Kıbrıs ağzıyla yazılan eseri bir soluktan okuyorsunuz. Romanlarına göre daha sade ve akıcı bir Kıbrıs ağzıyla yazılan kitap içerisinde ayrıca yazar Başbakan Tufan Erhürman’ın romanı “Yazışma” üzerine bir de deneme yazısını bizlere sunuyor.  Benim ve eşimin en çok sevdiği hayvanlar birisi olan ve Özden Selenge’nin de tutkularından olan baykuşa tutkusuyla ilgili yazını mutlaka okuyunuz. Usta yazarın bu kitabını mutlaka edinin.

 

ÖZDEN SELENGE kimdir?

 

9 Temmuz 1946 yılında Aynakofo (Altınova- Mağusa)’da doğmuştur. Çocukluğu Altınova ve Vasilya (Karşıyaka)’da geçmiştir. 1955 yılında Lefkoşa’ya ailesi ile birlikte gelmiştir. Sırasıyla Küçük Kaymaklı İlkokulunu ve Lefkoşa Türk Kız Lisesini bitirmiştir. Ortaokul ve lisedeyken çeşitli gazetelerin sanat köşelerinde şiirleri yayınlanmıştır. Bu sıralarda çeşitli ödüller kazanmıştır.

İlk ödülünü de 1961 yılında almıştır. Yazar öğrencilik yıllarından itibaren resim ve öykü başta olmak üzere birçok yazınsal çalışmalar yapmıştır. Ancak 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında birçok eseri kaybolmuştur. Selenge, 1964 yılında ise Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Öğretmenliği Bölümünü kazanmıştır.

Ardından 1967 yılında öğrenimini tamamlamış ve buradan mezun olmuştur. 1968 yılında İzmir’de Numune Kız Kolejinde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yapmıştır.” 1969 senesinde yazar çok sevdiği Kıbrıs’a dönmüştür. Yirmi sene boyunca adanın değişik liselerinde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yapmıştır. Eğitim verdiği okullarda ve kendi atölyesinde çok sayıda öğrencisini üniversitelerin sanat bölümlerine hazırlamıştır.

Buradan birçok öğrencisi sanatçı olarak çıkmıştır. “Özden Selenge, her şeyden önce Kıbrıs Türk Edebiyatının en üretken yazarlarındandır. Selenge, tüm hayatını yazmaya başka bir değişle de sanata adamıştır. Bu yüzden yazar kendi deyimiyle tüm hayatı boyunca elinden kalemini ve fırçasını bırakmamış, bırakmak gibi de bir düşüncesi yoktur. Yazarın şimdiye kadar beş romanı ve dört öykü kitabı bulunmaktadır. Bununla birlikte dokuz tiyatro eseri bulunmaktadır.

Özden Selenge, ilk bakışta fark edilen destansı, şiirsel üslubu ve yaratıcılığı ile dikkat çekmektedir. Öykü ve romanlarında yurdunun insanının rengini, doğasını, sosyal ve tarihsel yaşantısını samimi bir üslupla ele almıştır. Bununla birlikte eserlerini zaman, mekân, insan üçgeninde estetiksel bir dil ve sanatsal bir tavırla irdelemektedir. Yazarın kendine özgü bir dili vardır. Betimleme ve sözcük öbeklerini kendine has yaratıcılıkla kurgulamıştır. Bunun yanında eserlerinde kullandığı dil oldukça sade ve anlaşılırdır. Okurlarını anlaşılmazlığa iten yabancı sözcüklere yer vermemiştir. Tamamıyla anlaşılır halk dilini tercih etmiştir. Yazar ayrıca eserlerine Kıbrıs ağzını doğal haliyle katmış ve eserlerinin kahramanlarını Kıbrıs ağzı ile konuşturmuştur.  

 

ROMANLARI:

 

“Sana Sevdam Sarı, (1998) Lale Yüreğin Beyaz, (1999) Alkyone Deniz Kuşu, (2003) Sahiden, (2007). Korkma Ay Doğacak, (2010)

 

ÖYKÜLERİ:

 

Çiçeklenemeyiz Biz Erik Ağacı, (1987) Geceye Açar Gece Tütenler, (1993) Fincandaki Kraliçe, (1993) Boncuklar Senin Olsun, (2001)

 

OYUNLARI:

 

Ağustos Böceklerini Unutma, (Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosunda oynandı.)”

Annem Niçin Miyavladı? (Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosunda oynandı.)”

“Kim Bu Adam? (Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosunda oynandı.)

Sevgi Gülü, (Lefkoşa Belediye Tiyatrosunda oynandı.)

Pi İle Pan, (Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde tiyatro bölümünde ve O.D.T.Ü. Tiyatro Şenliğinde oynandı.)

Kara Yılan, (Londra’daki Sanat Derneğinde oynandı.)

Bize Elmaların Gölgesi Yeter, (Oynanmadı.)

Fatma Çavuş, (Oynandı.) Soğuk Tüfekler, (Oynanmadı.)

 

KAYNAK: Şevket Öznur / Özden Selenge’nin Kitap Tanıtımı ve Sergi Açılışı Yapıldı (halkinsesikibris.com, 16 Nisan 2018).

 

Yazar: Şevket ÖZNUR

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör