Nevin Soyukaya

Arkeolog, Araştırmacı, Yazar

Doğum
12 Mayıs, 1964
Eğitim
Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü
Burç

Arkeolog, araştırmacı - yazar. 12 Mayıs 1964 tarihinde Diyarbakır'da doğdu. Diyarbakır İnönü İlkokulu (1975), Diyarbakır Merkez Ortaokulu (1978), Diyarbakır Ticaret Lisesi (1981), Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü (1987) mezunudur.

1989-1995 arası Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Müdürü, 1995 - 2010 arası Diyarbakır Müze Müdürlüğünde Arkeolog, 2010-2013 arası Diyarbakır Müze Müdürü ve Diyarbakır Kalesi ve hevsel bahçeleri kültürel peyjajı Alan Başkanı olarak görev yaptı. Mayıs 2013'te Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü olarak atandı

Yer aldığı proje ve etkinliklerden bazıları: Diyarbakır Surları ve İçkale Projesi; Çekül Vakfı tarafından yürütülen Kentler Çocuklarındır Eğitim Projesi, Diyarbakır Cezaevi Çocuk Tutuklu ve Hükümlülere yönelik yürütülen “Diyarbakır Kültürel Değerleri ve Farkındalık Projesi”, Diyarbakır Müzesinin Kültürlerarası Diyalog Yoluyla Kapasitesinin Artırılması Projesi, Diyarbakır Merkez Kültür Envanteri Alan Çalışması ve Yayımlanması Projesi, Diyarbakır Kalesi ve Surları Alan Yönetimi, Yönetim Planı ve UNESCO Dosyasının hazırlanması Çalışması.

Nevin Soyukaya'nın ayrıca Diyarbakır Evleri, Diyarbakır Surları ve Diyarbakır Köşkleri üzerine Arkitekt ve benzeri dergilerde yayınlanmış çalışmaları vardır. ÇEKÜL Vakfı, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi üyeliklerinde bulundu.

BÖLÜM YAZARI OLDUĞU YAYINLAR: "Diyarbakır ve Çevresi Arkeolojisi" (Sabri Koz – Şevket Beysanoğlu, Müze Kent Diyarbakır, YKY 1999), “Mardin İlçeleri Nusaybin, Ömerli, Mazıdağ, Yeşilli" (Sabri Koz, Taşın Belleği Mardin, YKY 2005).

EDİTÖRÜ OLDUĞU YAYINLAR: Diyarbakır Merkez Kültür Envanteri (I-II. Cilt Diyarbakır, 2012), Mardin Merkez Kültür Envanteri (İstanbul, 2013). 

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), kendisinden alınan ek bilgiler (2014).     

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör