Nuran Hariri

Yazar, Şair

Doğum
25 Aralık, 1931
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Burç

Şair ve yazar. 25 Aralık 1931, İzmir doğumlu. Dumlupınar İlkokulu (1942), İzmir Kız Lisesi (1951), İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (1956) mezunu. 1956 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Kürsüsüne asistan olarak girdi. 1959’da Heidelberg Üniversitesinde Humboldt bursu ile çalışmalar yaptı. Dönüşünde görevini uzman asistan olarak sürdürdü. 1964’te doçent, 1971’de profesör oldu.

Çeşitli ülkelerde fizyoloji alanında çeşitli araştırma ve çalışmalara katıldı. 1978 yılında Fizyoloji Anabilim Dalı başkanlığına getirildi. Bu görevini uzun yıllar sürdürerek 1998 yılında yaş haddinden emekli oldu. Bismil adlı ilk şiiri Türk Dili dergisinde (Aralık 1976) yer aldı. Şiir ve öyküleri ayrıca Oluşum, Somut, Dönem, Ortaklaşa dergilerinde; bilimsel yazıları 1992’den itibaren Cumhuriyet Bilim Teknik dergisinde yayımlandı.

Gerek kitaplarındaki şiirleri, gerek dergilerde kalmış ya da yayımlanmakta olanlarıyla, Nuran Hariri’nin kendine özgü bir imge aydınlığı yarattığı görülüyor. Dahası, bağlı olduğu ‘arı-şiir’ geleneğini şairce bir duyarlıkla zorlayıp şiirinin olanakları­nı geliştirdiği görülüyor. Kendi üstüne dönük bir duyarlıktan çı­kan bu şiir, giderek yaşamın bütün ayrıntılarını lirik bir dokuyla yeniden üretmeye hazır dışa dönük bir duyarlık yaratıyor. (Raif Özben)

Bana Somut’ları yolladılar. Ben orada çıkan şiirlerden en çok ‘Bir Kleopatra’nın Ölümü’ ile ‘Gençliğin İçin’i sevdim. Bana göre bugün yazılan şiirden ayrı bir yönü var şiirlerinin. Bu özellik de içtenlikte belli önce. Sevi senin baş tacın; ayrıcalığı dehliz sevisi olmasından geliyor, diyorum. Alanlara pek çıkmak istemedi­ğin, kuytularda, körfezlerde beslediğin bir nevi öneriyorsun. Ona ba­kışım bu. Değişik olan bu önce. Bir de kitabında, kimi şiirlerde iyice belli olan, anlatış biçimini kırman var. Bu iki özellik sende. Dehlizi daha dehliz, biçimi (değil mi ki öz dehliz) daha kırmanı isterim.” (İlhan Berk, mektup)

Yeni şiirlerinizle mutlu kıldınız beni. Yeni sözünü sadece yakın­da yazdıklarınız anlamına kullanmıyorum. Şekil, söyleyiş, görüntü ve imgeler bakımından yenilikler bulduğum için... ‘Cehennemden Kovuluş’, nicedir okuduğum en güzel Türkçe şiir­lerden biri... okudukça ürperdim. Taşbaskıları da lirik ve felsefi gücüyle etkiledi beni. Ama bu şiirdeki’ ikinci ve üçüncü mısralar... yeteri kadar rahat söylenmemiş gibi geldi bana.” (Talat Sait Halman, mektup)

ESERLERİ(Şiir):

Damla ve Yalaz (1978), Bin Can İle (1983), Öte Sular (1992), Göz Sevdaları (2006).

Ayrıca fizyoloji alanında dört basılı kitabı vardır.

HAKKINDA: Raif Özben / Bin Can İle (Yazko Edebiyat, Temmuz 1983) - Üç Hürrem Sultan Şiiri (Ayrım, Mayıs 1999) - Nuran Hariri Arı Şair Gizil Bilge Dost İnsan (kitapta yazar hakkında geniş bilgi, hakkında yazılar, şiirlerinden seçemeler yer alıyor, 2000), Raif Özben - Sedat Şanver / Şairler Konuşuyor: Nuran Hariri (Ayrım, sayı: 4-5, Ocak - Şubat 1990).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör