İlhan Kemal

Yazar, Şair

Doğum
13 Eylül, 1968
Burç
Diğer İsimler
İlhan Kemal Kaplan

Şair ve yazar. 13 Eylül 1968, Tokmanaklı köyü / Feke / Adana doğumlu. İlhan Kemal Kaplan imzasını da kullandı. Çocukluğu Tokmanaklı Köyü, Kozan ve Adana’da geçti. İşletme Fakültesini bitirdi. Bir süre Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nin yönetim kurulunda görev yaptı. Bir sivil kültür sanat inisiyatifi olan “Ötekileriz Kültür Sanat Girişimi”nin kurucu kadrosunda da görev aldı.

İlhan Kemal, ilkokul öğrenciliği yıllarından itibaren şiirle uğraşmasına karşın, ilk şiirini yirmi dokuz yaşında Adana’da çıkan Aykırısanat dergisinde yayımladı. Bu yaşa değin bütün şiir dergilerini izlemekle birlikte şiirlerini yayınlatmakta acele etmedi. Şiir, inceleme, deneme, söyleşi ve şiir üzerine kuramsal yazılarıyla daha sonra; Akatalpa, Akköy, Aşkın E Hali, Bahçe, Budala, Dize, Eliz Edebiyat, Etken, Heves, İmgelem Çocukları, Kavram Karmaşa, Kurşunkalem, Kum, Lodos, Lül Sanat, Mühür, Mortaka, Patika, Papirüs, Söylem, Şiiri Özlüyorum, Şiirsaati, Şiirdalı E- Dergi, Ücra, Varlık, Yeniyazı ve Yom Sanat gibi birçok edebiyat dergisi, fanzin ve şiir antolojilerinde yer aldı.

Lül Sanat ve İmgelem Çocukları dergilerinin kuruluşunda ve yönetiminde görev aldı. Dergiciliğin yanı sıra, birçok sanatsal organizasyonun gerçekleşmesinde planlar üretti, önderlik etti, emek harcadı. TYS (Türkiye Yazarlar Sendikası) üyesidir.

ESERLERİ (Şiir):

Mağmum (2006), Hiç, Kimsenin Bildiği (2007), - Ücra Söz (2009), Değişik (2011), Yağmur Konalgası (2012), Beni Güzlerimden Öp (2014), Ağır Çıvgın (2016).

KAYNAKÇA: (siirdali.blogspot.com.tr, 15.04.2015), İlhan Kemal kitapları  (kitapsihirbazi.com, 15.6.2017), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2017).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör