Ömer Laçiner

Çevirmen, Yazar

Doğum
10 Ağustos, 1946
Eğitim
Kara Harp Okulu
Burç

Yazar, çevirmen. 10 Ağustos 1946, Sivas doğumlu. 1966 yılında Kara Harp Okulundan mezun oldu. 1971 yılında siyasal nedenlerle ordudan atıldı, üç yıl hapis yattı. 1975'te Murat Belge ile birlikte aylık sosyalist kültür dergisi Birikim'i yayımlamaya başladı. Derginin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Şabloncu yaklaşımlara pek yüz vermeyen bir anlayışta kaleme aldığı güncel ve siyasal konularla ilgili yazılarıyla çevirileri çoğunlukla Birikim dergisinde yayımlandı. Bu dergide yazdığı siyasal konulardaki yazılarını kitaplaştırdı. Birçok kitabın editörlüğünü yaptı. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra yurt dışına giderek bir süre Fransa'da yaşadı. 1989'da Türkiye'ye dönerek yeniden Birikim dergisinin genel yayın yönetmenliğini üstlendi.

ESERLERİ:

DÜŞÜNCE: Henüz Vakit Varken Kürt Sorunu (1991), Sosyalizmin Bunalımı: Ne Yapmalıydık? Sosyalizmi Yeniden Düşünmek 1 (2007), Sosyalizmde Devrim Sosyalizmi Yeniden Düşünmek 2 (2007).

 ORTAK KİTAP: Kışladan Anayasaya Ordu: Siyasi Kültürde TSK'nın Yeri,  Yoksulluk Halleri - Türkiye'de Kent Yoksulluğun Toplumsal Görünümleri, Yeni Bir Sol Tahayyül İçin Birikimden Seçmeler 1, Bir Zamanlar Ermeniler Vardı!..., Geleceğin Solu Solun Geleceği, Kentte Birlikte Yaşamak Üstüne, Dünün ve Bugünün Defterleri Türkiye Sorunları Dizisi 6 / 2 1988 Yıllığı, İşçi Sınıfının Öncü Rolü Teknoloji ve İşçi Sınıfında Değişim, Tarihin Sonu mu?

EDİTÖR OLARAK: Ağa Şeyh Devlet, İslâm’ın Psikanalizi, Labirentin Sonu, Sürgün, Göç ve Ölüm.

YAYINA HAZIRLAMA: Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu.

ÇEVİRİ: Marx’ın Felsefesi (Etienne Balibor’dan), Marx’ın Sosyolojisi (Jean - Pierre Drand’dan).

HAKKINDA: İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör