Lütfullah Göktaş

İlahiyatçı, Çevirmen, Bürokrat, Gazeteci

Eğitim
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Gazeteci, çevirmen, Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı. Marmara Üniversitesinde ilahiyat ve felsefe öğrenimi gördü. Öğrenimine 1990'dan sonra Roma'da devam ederek, burada Vatikan'a bağlı yüksek öğrenim kurumlarından biri olan Papalık Gregorius Üniversitesinde dinler tarihi alanında master yaptı.

Gazetecilik mesleğine gazetecilik ile ilk tanışması Zaman gazetesinde olan Göktaş, 1987 yılında Ali Bulaç'ın başında bulunduğu İstanbul ekibinde yer almıştı. Göktaş'ın Roma'da bulunması ve İtalyanca biliyor olması medya sektörünün ilgisini çekti. Bu ilgi Abdullah Öcalan'ın İtalya'ya sığınması ve dinlerarası diyalog çalışmalarında Roma'nın ilgi odağı olmasıyla daha da arttı. Göktaş bu dönem içinde Anadolu Ajansı'nın ve NTV'nin Roma temsilciliği görevini yürüttü.

Lütfullah Göktaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılı başlarında Kemal Öztürk'ten boşalan Basın Danışmanlığı görevine getirildi. Bu göreve Kemal Öztürk'ten önce Ahmet Tezcan ve Mehmet Akif Beki bakmıştı.

Lütfullah Göktaş, Başbakan Recep tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ekibi içinde de yer aldı. Halen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Basın Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Erdoğan'ın tercümanlığını Lütfullah Göktaş yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın danışmanı Lütfullah Göktaş, bir dönem Roma'da eğitim almış ve Roma temsilciliği yapmıştı. Göktaş, akıcı İtalyancasını bu defa Erdoğan'a tercümanlık yapmak için kullandı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Vatikan'da Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile baş başa görüşmesinde tercümanlığını Lütfullah Göktaş yapmıştır..

İki liderin görüşmesi sırasında odada sadece tercümanlığını yapan Erdoğan'ın Basın Danışmanı Lütfullah Göktaş ve Cizvit bir peder kaldı.

Akademik çalışmalarının yanı sıra 1985'ten itibaren çeşitli gazetelerde ve dergilerde makaleleri yayımlanan Göktaş'ın dış politika, dinler ve kültürler arası ilişkiler, Arap edebiyatı gibi konularla ilgili çalışmaları oldu. Bu konularda çeşitli sempozyum ve konferanslara katılan Göktaş'ın, basılı kitap çevirileri de bulunmaktadır.

 

Çevirileri:

 

Ölümü Seviyorlar Benim (Mahmud Derviş'ten, 1988), Başkan'ın Öldürüldüğü Gün (Necib Mahfuz'dan, 1992), Tehcirden İntifadaya: Ebu Cihad'ın Öyküsü (Salih El-Kallab'dan, 2007), Biz Kaybettik Aşk da Kazanmadı (Mahmud Derviş'ten, İstanbul 2008).

 

KAYNAKÇA: Yeni Danışman Lütfullah Göktaş (byturco.com, 5 Şubat 2011), Vatikan'dan Erdoğan'ın basın danışmanlığına (haber.sol.org.tr, 07 Şubat 2011), Lütfullah Göktaş: Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı olarak aynı gün aradım (Hürriyet Haber, 04 Ekim 2015), Başbakanın yeni basın danışmanı, Lütfullah Göktaş kim? (denizaslim.blogcu.com, erişim 19.10.2016), Erdoğan'ın tercümanlığını Lütfullah Göktaş yaptı (ensonhaber.com, Haber Merkezi, 05.02.2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör