Mehmet Rıza Bekin

Tuğgeneral, Asker

Ölüm
17 Şubat, 2010
Eğitim
Kara Harp Okulu

Asker, tuğgeneral (D. 1925, Hoten / Sincan Uygur Özerk Bölgesi - Ö. 17 Şubat 2010, Ankara). 1934 yılında bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyetinin Çinliler tarafından yıkılması üzere küçük yaşlarda annesiyle birlikte ülkesini terk etmek zorunda kaldı ve önce Hindistan’da, ardından Afganistan’da yaşamaya başladı. Afganistan’da, aynı zamanda yakın akrabalarından olan, yıkılan Doğu Türkistan hükümetinin önde gelen liderlerinden Mehmet Emin Buğra’nın desteğiyle okul hayatını devam ettirerek genç yaşta İngilizce ve Farsça öğrendi. Mehmet Emin Buğra’nın girişimleri ve Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Memduh Şevket Esendal’ın katkılarıyla 1937 yılında askeri öğrenci olarak Türkiye’ye geldi. Maltepe Askeri Lisesi ile Kara Harp Okulunda ögrenim gördü. Kore Savaşına, Birinci Türk Tugayı Topcu Taburunda tegmen rütbesiyle katıldı. 1965’te Kara Harp Akademisini, 1966’da Yüksek Komuta Akademisini bitirerek, Genelkurmay istihbarat Başkanligmda Şube Müdür Vekilligi ve Van Jandarma Tugay Kurmay Baskanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. Tuğgeneral rütbesiyle 1977’de emekli oldu. Türkiye’nin Tahran Askeri Ataşe Muavinliği görevini de ifa etti. Başbakanlıkta bir süre uzman olarak çalıştı. 1986 yılında, çocukluğundan beri içinde büyük bir sevda olarak yaşattığı Doğu Türkistan davasına hizmet için tüm resmi görevlerini bırakarak Doğu Türkistan Vakfını kurup başkanlığını üstlendi. Vakıf çalışmaları süresince eğitime büyük önem vermiş ve yurtdışından getirdiği yüzlerce öğrencinin Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim görmesini sağlamıştır. Doğu Türkistan mücadelesinin yurt içi ve dışında tanınması için yoğun faaliyet gösterdi ve bu mücadeleyi birçok uluslararası platforma taşıdı. Aynı şekilde dünyadaki Doğu Türkistan faaliyetlerini bir çatı altında toplamak için Doğu Türkistan Milli Merkezi’nin kurulmasına öncülük etti. Doğu Türkistan Vakfı Başkanlığı sırasında Birleşmiş Milletlerin isteği ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay’ın daveti üzerine Afganistan’a insani ve ekonomik yardım programı çerçevesinde Pakistan’da kurulan birçok ülkeden uzmanların katıldığı Mayın Tanıtım ve Temizleme Eğitim Merkezinin başına getirilmiş ve burada başarılı görevler ifa etmiştir.

2011’de, akciğer rahatsızlığından dolayı altı ay kadar tedavi gördüğü Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde öldü. Cenazesi, Kocatepe Camisi'nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. Anılarını M. Riza Bekin’in Anıları (2005) kitabında toplamıştır.  Evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce ve Farsça bilmekteydi.

KAYNAK: Mehmet Rıza Bekin toprağa verildi (AA, 18.2.2010), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2012), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

 

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör