Kenan Menekşe

Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
06 Haziran, 1954
Ölüm
09 Ocak, 2022
Eğitim
İlkokul mezunu
Burç

Müzisyen, Türk Halk Müziği ses sanatçısı  (D. 6 Haziran 1954, Diyarbakır   Ö. 9 Ocak 2022, İstanbul). 6 Haziran 1954 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. Annesinin adı Merun  babası Diyarbakır’ın ünlü darbukatör ustalarından  Karabet Menekşe’dir. Kenan Menekşe’nin babası, merhum Celal Güzelses ile konserlere katılmış yıllarca ona darbukasıyla ritm tutarak eşlik etmişti. Dolayısıyla Kenan Menekşe, ilk müzik bilgilerini Bube lakabıyla tanınan babasından almıştı. 

Kenan Menekşe, ilköğrenimini Süleyman Nazif  İlkokulunda yaptı. Bu okulu  bitirdikten sonra öğrenimine devam etmeyerek, müzikle uğraşmaya başladı. İlk profesyonel müzik bilgilerini 1970’li yıllarda Diyarbakır Halk Eğitim Merkezinde Şef Gani Takmaz’ın yönettiği koroda aldı. O dönemlerde koroda Türk Sanat Müziği eserlerini başarıyla icra etti.

1974 yılında askere gidinceye kadar Diyarbakır’da kaldı. Askerlik dönüşü İstanbul’a yerleşti. Burada çeşitli müzik hocalarından özel dersler alarak kendini yetiştirdi. Yapılan bir yarışma sonucunda birinci olduktan sonra sesini duyurmaya başladı. İstanbul, İzmir, Ankara ve Diyarbakır’da çok yerde sahne aldı. Güçlü sesiyle Türk sanat Müziği ile başladığı müzik hayatına Türk Halk Müziği eserlerini başarıyla seslendirerek devam etti.  Dedo lakabıyla anılan Kenan Menekşe, herkes tarafından sevilen, saygı duyulan dürüst bir insandı. Özellikle hayvanlara karşı çok merhametliydi. İyi bir hayvanseverdi.  Merhametli ve şefkatli bir insandı.   

Kenan Menekşe, Diyarbakır Türküleri’ ve ‘Hey Allah'ın Zalimi’ adlı  iki kaset doldurmuş, bu kasetleri o dönemlerde müzik piyasasında çok ses getirmişti.

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Menekşe, Evli ve Erkan ile Berk adlarında iki erkek çocuk babasıydı.

Kenan Menekşe, 9 Ocak 2022 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Cenaze töreni 12 Ocak 2022 günü İstanbul Kumkapı Meryem Ana Ermeni Kilisesinde icra edildikten sonra, Balıklı Ermeni Mezarlığındaki aile kabristanına defnedildi.            

KAYNAKÇA: İbrahim Evirgen (Kenan Menekşe’nin oğulları Erkan ile Berk’ten bilgi teyidi, 31.01.2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör