Ayfer Vardar

Şarkıcı, Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı, Eğitimci

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümü

Şarkıcı, Türk halk müziği ses sanatçısı, eğitmen. 1984 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. Aslen Erzurum Hınıs ilçesine bağlı Kazancı köyündendir. Henüz 2 yaşındayken ailesi ile beraber İstanbul’un yolunu tutan sanatçı eğitim hayatına İstanbul’da başladı.

Müziğe olan tutkusu onu bağlamanın telleri ile buluşturdu. 9 yaşında Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi’nde bağlama eğitimi aldı. Liseden sonra girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümü’nde eğitim aldı ve 2008 yılında bu alandan mezun oldu.

Müzik kariyeri başta “Pir Sultan Dostları 3”, “Senfonik Türküler”, “Gurbetin Türküleri” ve “Nesilden Nesile Zazaca” gibi albümlerde vokallik yapması ile ilerleme kaydetmeye başladı. Bugün 50’ye yakın yorumladığı ve seslendirdiği şarkısı bulunmaktadır.

Profesyonel olarak 2014 yılında ilk solo albümü “Ayrılığın Acısı” adlı müzik çalışmasını dinleyicisi ile buluşturdu. 2019 yılında “Sır” adını verdiği albümünü müzikseverlerle buluşturdu. Günümüzde hem müzik çalışmalarını, hem de konser çalışmalarını sürdüren sanatçı aynı zamanda Milli Eğitim çatısı altında çeşitli okullarda müzik öğretmenliği yapmaktadır.

 

Albümleri:

 

Sır (2019)

Ayrılığın Acısı (2014)

Pir Sultan Dostları 3

Senfonik Türküler

Gurbetin Türküleri

Nesilden Nesile Zazaca

Al Ömrümü

Pencereden Kar Geliyor

Ölürüz de (Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz Orijinal Dizi Müzikleri)

Ölmeyince Sakın Yardan Ayrılma

 

Popüler Şarkıları:

 

Dayan Yüreğim

Gide Gide Bir Söğüde Dayandım

Candan İleri

Turnam Gidersen Mardin'e

Al Ömrümü

Yare Selam Söyleyin

Ölmeyince Sakın Yardan Ayrılma

Unutmak Kolay mı

Yüzünü Sevdiğim

Yüce Dağ Başında Kar Boran Boran

 

KAYNAKÇA: Ayfer Vardar ve İkinci Albümü "Sır" (2019) (cafrande.org,  20 Temmuz 2019), Ayfer Vardar kimdir? (haberonu.com, 24 Temmuz 2019), Ayfer Vardar (karnaval.com, 29.01.2020), Ayfer Vardar (eksisozluk.com, 29.01.2020), Halk Müziği Sanatçısı Ayfer Vardar Kimdir? (giyor.com, 29.01.2020), Ayfer Vardar Albümleri  (muzikdinle.com.tr, 29.01.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör