Banu Aksoy Tarakçıoğlu

Sanayici, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Koç Üniversitesi İşletme Bölümü

Sanayici, iş kadını. Turcas Petrol İcracı Yönetim Kurulu Üyesi. 1975 yılında İstanbul’da doğan Banu Aksoy Tarakçıoğlu Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra University of California at Berkeley’de finans eğitimi aldı. Eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye döndüğünde 1998-2000 yılları arasında ConocoPhillips firmasının Conoco Eurasia İş Geliştirme Bölümü’nde çalıştı.Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Aksoy Holding, Turcas Petrol, Aksoy Gayrimenkul Yatırım Şirketleri, Conrad İstanbul Bosphorus, Aksoy Uluslararası Ticaret A.Ş. ve Shell Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi’dir.GYİAD (Genç Yönetici ve İşadamları Derneği), DEİK (Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), PETFORM (Petrol Platform Derneği) ve Endeavor Derneği Üyesi’dir.Çok iyi derecede İngilizce bilen Banu Aksoy Tarakçıoğlu, evli ve bir çocuk annesidir.

Aksoy Tarakçıoğlu, grubun enerji şirketi RWE’de önemli projelere imza atıyor. Türkiye’nin toplam elektrik talebinin yüzde 2’sini karşılayan Denizli doğalgaz kombine çevrim elektrik santrali ile elektrik piyasasında iddialı. Aksoy Tarakçıoğlu’nun öncülük ettiği stratejiler “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülleri”ni kazandırdı.

Aksoy Holding, Türkiye’de halka açık 404 şirket arasında “kadınların yönetiminde en çok söz sahibi olduğu şirketler” listesinde ilk beşte yer aldı ve enerji şirketleri arasında birinci oldu. Aksoy Tarakçıoğlu, Hüseyin Avni Lifij eserlerinin sanatsevere ulaşmasında sosyal projelere de önderlik ediyor.

KAYNAKÇA: En Güçlü 50 İş Kadını 2017 (fortuneturkey.com, 12.04.2017), Banu Aksoy Tarakçıoğlu (endeavor.org.tr, 12.04.2017).            

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör