M. İhsan Arslan

Sanayici, Milletvekili, İş İnsanı, Gazeteci

Doğum
01 Ocak, 1948
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Ali İhsan Arslan (Mücahit Arslan)'ın babası

İşadamı, sanayici, İthalat ve İhracatçı, gazeteci, XXII. ve XXIII. Dönem Diyarbakır Milletvekili. 1 Ocak 1948 tarihinde Batman’ın  Sason ilçesinde doğdu. Ankara milletvekillerinden Ali İhsan Arslan (Mücahit Arslan)'ın babasıdır. Babasının adı Ali, annesinin adı Ayşete'dir. Ailece Sason’dan Diyarbakır’ın Silvan ilçesine yerleştiler. Çocukluğu bu ilçede geçti.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra kamu kurumlarında bir süre memurluk ve öğretmenlik yaptı. Bu arada yüksek lisans ile doktorasını tamamladı. Daha sonra ihracat-ithalat ağırlıklı olmak üzere ticari faaliyetlerde bulundu. Yabancı sermayeli şirketler oluşturarak Diyarbakır’da boru, kablo ve mermer fabrikaları kurdu.

İhsan Arslan, gazetecilik mesleğinde bir süre Tasvir gazetesi muhabirliğini yaptı, Zaman gazetesi kurucu ortaklarından ve Çıngar dergisinin imtiyaz sahibi oldu. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazarak aktif olarak gazetecilik yaptı.

Sivil toplum faaliyetlerinde aktif rol üstlenerek, Mazlum-Der (İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği)'in iki dönem Genel Başkanlığı görevinde bulundu. Sağlık, Eğitim ve Dayanışma Vakfı (SEDAV) Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini yaptı. 1995 yılında, sağlık, eğitim ve sosyal yardımlaşma alanlarında faaliyette bulunmak üzere M. İhsan Arslan Vakfı’nı kurdu ve kurucu mütevelli heyeti başkanlığını üstlendi. 

2002 ve 2007 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) listesinden XXII. Dönem (03.11.2002 – 22.07.2007) ve XXIII. Dönem (22.07.2007 –  12.06.2011) Diyarbakır Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. XXXIII. Dönem Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı oldu.

M. İhsan Arslan, iyi düzeyde Arapça ve Farsça bilmekte olup, evli ve altı çocuk babasıdır. Milletvekilliği süresi sona erdiğinde, Ankara'da ticaret ve vakıf çalışmalarını sürdürdü.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Kenthaber internet sitesi (ulaşım tarihi: 22 Kasım 2012), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013)

  

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör