Rana Feraye Tanyolaç

Fotomodel, Model

Doğum
17 Kasım, 1969
Eğitim
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümü
Burç

Manken, Fotomodel. 17 Kasım 1969, Üsküdar / İstanbul doğumlu.  Baba adı Mehmet Yiğit, anne adı Canan. Liseyi 1987’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon Bölümünü de 1992 yılında bitirdi.

Bir süre Neşe Erberk’in sahibi olduğu Erberk Ajans’ta manken-modellik yaptı. Fakülteyi bitirme tez konusu olarak seçtiği Bedri Baykama’a da bir süre fotomodellik yaptı.

Senaryosunu yazıp yönettiği ‘Bu Daha Önce Yapıldı’ adlı 10 dakikalık kısa belgesel hem başarıyla fakülteden mezun olmasını sağladı, hem de çok beğenildiği için 5. Ankara Film Festivali’nde yarışmaya lâyık görüldü.

1996 yılında, eğitimini aldığı mesleği yapmak üzere ATV’de çalışmaya başladı. Burada tiyatrocu Levent Ünsal’ın sunduğu ‘Çürük Elma’ adlı yarışma programının yapımcılığını yaptı.

Feraye Tanyolaç, Hülya Avşar’la evli olduğu yıllarda işadamı Kaya Çilingiroğlu ile sevgili oldu. Bu ilişki sonucunda evli çift 2005’te boşandı ve Feraye Tanyolaç’la Kaya Çilingiroğlu ile evlenerek Feraye Tanyolaç Çilingiroğlu oldu. Kaya Çilingiroğlu ve Feraye Tanyolaç evliliği de uzun süre devam etmedi, 11 Temmuz 2014’te boşandılar.

KAYNAKÇA: Feraye Tanyolaç Çilingiroğlu Kimdir (meleklermekani.com, 4 Şubat 2013), 5 yıllık evlilikleri tek celsede bitti (AA, aksam.com.tr, 11 Temmuz 2014).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör