Sabri Özel (Malatyalı)

Sanayici, İş İnsanı

Doğum

İş adamı, Sanayici, Tekstilci. 1952 yılında, Malatya’nın Pütürge ilçesine bağlı Damlı köyünde çiftçi bir ailenin ilk çocuğu olarak doğdu. İlkokul 3’üncü sınıftayken, yani henüz 10 yaşındayken, evden kaçarak soluğu İstanbul’da aldı.

1969 yılında 2.500 TL sermaye ile 1 makine alarak, Yeşildirek’te kendi işinin temellerini attı. 11 sene fason üretim yapmış ardından Sabri Özel markasını oluşturdu.

2017 yılında eşi Emel Boyar ile boşanan Sabri Özel’in bu evliliğinden bir evladı vardır.

Kendi deyimiyle ‘1950’de hayata 1-0 yenik başlayan’ Özel, kendisini başarıya götürün faktörleri şöyle anlatıyor: ‘Benim babam arazi sahibi, zengin bir adam değildi. Çiftçilik yapıyordu. Kaybedecek hiçbir şeyim yoktu. Hep çalıştım, gayret ettim. Büyük hayaller kurdum. Bugün ismim bir markadır.’

 

8 Yaşında Çalışmaya Başladı

 

Triko, kadın ve erkek giyime odaklı Sabri Özel’in Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Özel, 8 yaşında başladığı çalışmaya hayatını şöyle anlatıyor: ‘1960’da 10 yaşında İstanbul’a gelince önce bir iplik fabrikasında bobin toplayarak işe başladım. Önce turistik süs eşyası üreten bir yerde sonra da bir matbaada çalıştım. Bunların hepsi 6-7 ay kadar sürdü. Bir istikbal görmediğim için ayrıldım. En son trikoda karar kıldım. İlk geldiğimde bir kaç ay amcamla kaldım ama sonra bekar odasına çıktım. Uzun süre de bekar odalarında yaşadım. İlk triko işimde 2.5 lira haftalık alıyordum. Haftalıklarımı biriktirdim.’

 

9 Yıl Sonra Patron

 

Triko alanında 9 yıl tecrübe kazandıktan sonra kendi işini kuran Özel ‘Bir cuma günü saat 09.30’du. 20 Haziran 1969... Hiç unutmadım’ diyor. 2 bin 500 lira sermaye ve 1 makine ile kendi işine sahip olan Özel, ‘Yeşildirek’te kendi işime başladığımda piyasada çok iyi bir trikocu olarak biliniyordum. 1980 yılına kadar 11 yıl fason üretim yaptım. 1980’de Sabri Özel’i kurdum. Fason üretimi bıraktım. Kendi markamı yarattım’ diye konuşuyor.

 

Türküm İsmim Türkçe

 

Yolun en başında büyük hedefler koyduğunu anlatan Özel şöyle devam ediyor: ‘İsmi çok alaturka bulanlar oldu. İlk yıllarda ürünlerimizi satmak isteyen bazı mağazalar etiketleri bile sökmek istedi. İzin vermedim. Ben Türküm ismim Türkçe. Adımı George, Enrico yapamam. Adımdan kompleks duymam. Niye bir İtalyan’ın, İngiliz’in, Fransız’ın ismi marka oluyor da Türk’ünki olmuyor! O alaturka bulunan isim bugün Türkiye’de 585 noktada satılıyor, dev bir tesiste ürettiklerinin yüzde 30-40’ını da ihraç ediyor, 800 kişiye istihdam sağlıyor.’

 

 

Ciro hedefim 50, ihracat hedefim 13 milyon dolar

 

TOWN Center, Fly Inn, Laleli, Erenköy, Gaziantep, Konya ve Erzurum olmak üzere Türkiye’de 12 mağazaları olduğunu anlatan Sabri Özel, şunları söyledi: ‘6’sı Moskova’da, 1’er tane Kiev, Odesa, Çek Cumhuriyeti’nde ve kalanı İngiltere, Hollanda’da kornerlar olmak üzere yurt dışında toplam 12 mağazamız var. 2005 ihracat hedefimiz 10, ciro hedefimizse 50 milyon dolar. 2006’da 13 milyon dolar ihracat hedefliyoruz. Şu anda ürünlerimizi 12 ülkeye ihraç ediyoruz. 2007’ye kadar Türkiye’de mağaza sayısını 60’a çıkaracağız. Avrupa başta olmak üzere çevre ülkelerde 30 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz.’

 

Üretimde Kadın-Erkek Yüzde 50-50 Olacak

 

SABRİ Özel, şu anda yüzde 70 erkek yüzde 30 oranında kadın kıyafetleri ürettiklerini belirterek, ‘Bunu yakın zamanda yüzde 50-50 ile dengelemek istiyoruz. Yılda 600 bin adet triko, 70 bin takım elbise, 140 bin pantolon, 360 bin gömlek, 200 bin erkek penyesi, 150 bin kadın penyesi ve yeni girdiğimiz kadın konfeksiyonda 40 bin adet üretim kapasitesine sahibiz’ diye konuşuyor.

 

Bu topraklarda yetiştim Türkiye’ye yatırım yaparım

 

SON yıllarda yerli sermayenin yurt dışı yatırımlara yönelmesini eleştiren Sabri Özel şunları söylüyor: ‘Ben bu topraklarda yetiştim sadece bu topraklara yatırım yaparım. Bulgaristan’da yatırım yapmamız için öneriler gelmişti. Kabul etmedik. Bizim üretimimizde ithalat oranı yüzde 5’i geçmez. Fiyatı makul olan aynı ürün burada üretiliyorsa neden ithal edilsin! Bireysel çıkarlar yüzünden ülke menfaati gözardı ediliyor.’

 

Sabri Özel iflas erteleme istedi

 

Tekstil sektörünün önde gelen markalarından biri olan Sabri Özel, iflas erteleme istedi.

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, mahkeme, Sabri Özel’in iki şirketi için tedbir kararı verdi; üç kişilik kayyum heyeti atadı.

 

Batık durumda

 

İflas erteleme başvurusu, Sabri Özel Örme Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş ve Sabri Özel Tekstil Tic. Ve San. Ltd. şirketi için yapıldı. Bakırköy 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, şirketlerin borca batık durumda oldukları bildirildi.

Bu arada iflas erteleme başvuruları, Kanun Hükmünde Kararname ile yasaklanmış durumda. OHAL süresince iflas erteleme başvurusu yapılamıyor. Sabri Özel’in, yasak öncesi mahkemeye başvurduğu anlaşıldı.

 

60’a yakın mağaza

 

1969 yılında 10 metrekarelik küçük bir dükkanda temeli atılan Sabri Özel, hali hazırda 23 bin metrekarelik fabrikasında üretim yapıyor. Sabri Özel’in 60’a yakın mağazası bulunuyor.

 

Boşanma davası

 

Giyim markası Sabri Özel'in sahibi Malatyalı iş adamı Sabri Özel (67) ile Emel Boyar (52), altı yıl önce 23 yıllık evliliklerini bitirdi. Boyar, yasak aşk iddiasıyla 2011'de açtığı davada 5 milyon TL tazminat istedi. Boşanma protokolü imzalayan çift ayrıldı. Tek çocuğun velayeti anneye verilirken, Sabri Özel boşandığı eşine aylık 10 bin TL nafaka ödemeyi kabul etti. Protokole göre Sabri Özel, Boyar'a bir villa da devretti.

 

KAYNAKÇA: Sabri Özel: ‘Alaturka’ dedikleri adımı marka yaptım (halklailiskiler.com.tr, 16 Eylül 2005), Sabri Özel iflas erteleme istedi (haberler.com, 09.08.2016), Sabri bey nafaka bastı (takvim.com.tr, 10.01.2017), Malatyalı Ünlüler (30.01.2019), Sabri Özel kimdir? (kimnereli.net, 30.01.2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör