Nur Ger

Sanayici, İş İnsanı

Doğum
-
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi

Sanayici, iş kadını, SUTEKS Yönetim Kurulu Başkanı. İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitimine Galatasaray Lisesi'nde başlayan Nur Ger, liseyi on ikinci sınıfta AFS Bursu ile gittiği Amerika'nın Texas eyaletindeki Lamar Lisesi'nde bitirdi. Ger, lisans diplomasını 74-78 döneminde Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden, yüksek lisansını ise iki sene sonra aynı üniversitenin Ekonomi ve Uluslararası Dış İlişkiler bölümünden aldı.

Çalışma hayatına çok erken yaşta başlayan Ger, her zaman kendi şirketini kuracağının bilinci ve hayali ile hareket etti ve ilk şahıs şirketi Birlik Ticaret'i 1976 yılında kurdu. 1983-86 yıllarında kısa bir dönem hazır giyim firmalarında yönetici ve ortak pozisyonlarında yer aldıktan sonra 1986 yılında halen Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet verdiği tekstil ihracat firması SUTEKS'i kurdu.

Nur Ger, 1987'den beri üyesi olduğu Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin (TGSD) 1994-1996 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Ger, aynı zamanda TESEV, KA-DER ve KAGİDER Derneklerinin kurucu, TURONFED Yönetim Kurulu üyesidir. Nur Ger geçmiş dönemde TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun başkanlığını yürütmüştür. Kadınların güçlenmesi alanında yürüttüğü aktif çalışmalar sebebiyle aralarında Birleşmiş Milletler’in (BM) de bulunduğu uluslararası ve ulusal birçok kurumdan ödülü olan Ger, 2016-2018 yılları arasında BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) (http://www.weprinciples.org)  İş Dünyası Sözcüsü görevini üstlenmiştir.

 KAYNAKÇA: İşte ‘paylaşımcı patron‘ Nur Ger‘çeği  (finansgundem.com, 14.08.2014), Nur Ger; “İş dünyası liderlerini cinsiyet eşitliğine destek vermeye davet ediyorum” (istekadinlar.com, 08 Mart 2016),  Nur Ger (Bilgi teyidi, 28.05.2018).

 

İŞTE ‘PAYLAŞIMCI PATRON‘ NUR GER‘ÇEĞİ

İŞTE ‘PAYLAŞIMCI PATRON‘ NUR GER‘ÇEĞİ

 

Serap SÜRMELİ

 

Finansgundem.Com

 

 

Önce kadın ve insan, sonra patron…

 

Onu dinlerken kendimi bir anda emeğin değerinin, kadın erkek eşitliğinin haykırıldığı dev bir mitingin ortasında hissettim. İnsanların boş vaatlerle uyutulduğu bir dünyada hak, hukuk, adalet savaşçısı bir zırhla kitleleri yüreklendiren, kucaklayan bir aktivistin heyecanını gördüm o anda.

Hissetmek ne kadar içselse, görmek o kadar içtendi, bundan emin olun.

Suteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger’i tanıyınca, 'vay canına böyle patron da varmış‘ demek için hazır olun.

 

Hayatı başarı dolu, ya sırları?

 

Baştan söyleyelim, sizin bildiğiniz şirket sahiplerinden kilometrelerce uzak. Kasada para çok ama kitabında para yazmıyor. Çünkü Nur Ger başka bir ruhla ihracat yapıyor, markasını sürekli zirvede tutuyor. Konuşması da öyle; sözcükler dil cambazından değil, yürekten çıkıyor.

Eğitimden çalışmaya, hayatında boş bir dakika bulmak zor. Hep dolu dolu kullanmış. Üstelik başarısızlığa tahammül yok, başarı grafiği sürekli yükselmiş. Bilgiler, belgeler kanıt gibi ortada. Bakın şu tabloya:

 

*Galatasaray Lisesi'nin 310 kişilik öğrenci mevcudunda yer almış ilk 10 kızdan biri.

*AFS bursunu kazanan değişim öğrencisi olarak Amerika'nın Texas Eyaleti'nde okudu.

*Boğaziçi Üniversitesi  İşletme Bölümü’nü bitirdi.

*Yüksek Lisans diplomasını BÜ Ekonomi ve Uluslar arası İlişkilerden aldı.

*İlk şahsi şirketini 20 yaşında kurdu, fiğ ihracatı yaptı.

*Yüksek Lisans fizibilite projesini yatırım olarak hayata geçirerek profesyonelliğe adım attı.

*1986 yılında SUTEKS’i kurdu.

*TESEV, Ka-der, Kagider ve Haklı Kadın Platformu kurucuları arasında yer aldı. 

*TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı.

*Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nin ilk kadın başkanı.

*Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne geçiş sürecinde etkin bir rol oynadı.

*6 Mart 2012 tarihinde  Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri Sözleşmesi’ni imzaladı.

*Mart 2013'de Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri Onur Ödülü'nü aldı.

 

Mücadelesinin kanıtları dolabında

 

Manzara ne kadar berrak değil mi! Modern hayatın grileri yerine canlı renklerini, tek düzeliğin yerine çeşitli şekillerini taşıyan Pikassovari bir tablonun rol modeli, kazanmayı bilen fakat kârını çalışanıyla paylaşmayı ilke edinen Nur Ger’le, şirketinin Kağıthane’deki merkezinde buluşuyoruz.

 

Sohbetimizin ana konusu Suteks, tekstil dünyası ve Türk ekonomisi ancak Nur Ger’in ödül dolabının tıka basa plaket dolmasına yol açan mücadeleleri ister istemez ağır basıyor. (Dünya Gazetesi’nin ‘2000 Yılı Sektörün En Başarılı Kadınları Ödülü’, Milli Produktivite Merkezi’nin ‘2004 Yılının İş Kadını Ödülü’ ve Sabah Grubu Mimoza Dergisi’nin ‘Cumhuriyet’in 75. Yılında 75 Kadın Ödülü’ne sahip. Yurt içinde ve dışında pek çok konferans ve seminere konuşmacı olarak katılan Ger’in hayat hikayesi 2001 yılında Hollanda Ulusal Televizyonu tarafından belgesel hale getirilmiş.) Çalışma temposuna lise ve üniversite yıllarında özel ders vererek, profesyonel simültane tercümanlık yaparak başlayan Nur Ger’in yıllar içinden pay ayırdığı en büyük  alan, kadını güçlendirme savaşı. Zaten, kurucusu olduğu Suteks Tekstil de, Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri Sözleşmesi’ni imzalayan Türkiye'deki ilk KOBİ unvanlı.

 

Bilinçli, ilkeli, ilerici…

 

İşte böylesine kendinden emin, bilinçli, işini bilen, dayanışmacı, üretken, paylaşımcı, insanı insan olduğu için seven, kadınların ezilmesine set çeken ama erkekleri asla dışlamayan, ezik görmeyen, eğitimi güçlü, kitap kurdu, anti TV’ci, özgür düşünceli, ticaret dehası tartışmasız, yaşam sevinci mimarı, şiddet karşıtı, sosyalleşme projelerinin cesur yüreği, sivil toplum hareketlerinin ilkeli ve ilerici ruhunu taşıyan Nur Ger’e, Suteks’i, çalışan kadınının konumunu, kadının siyasette ve ekonomide daha çok yer almasının yaratacağı sinerjiyi, etkilerini,  şirketinin kar politikasını, hazır giyim konfeksiyon sektörünü,  ABD-AB Serbest Ticaret Anlaşması’nın Türkiye’nin başına açacağı dertleri soruyoruz. Yanıtlamıyor,  kaygıyı ve sevinci tek yumruk yapıp, bombalıyor.

İşte gümbür gümbür bir röportaj… Bu heyecana ortak olmak isteyenlere hararetle tavsiye edilir... Başlamak için bir tık yeterli, gerisi zaten gelir…

KAYNAK: İşte ‘paylaşımcı patron‘ Nur Ger‘çeği  (finansgundem.com, 14.08.2014).

Yazar: Serap SÜRMELİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör