Mehmet Beğendik

Tüccar, İş İnsanı

Doğum
Ölüm
10 Ocak, 2018

İş adamı, perakende toptan mazağalar zinciri Beğendik Mağazalarının kurucusu ve sahibi (D. 1938, Kayseri – Ö. 10 Ocak 2018, Kayseri). Beğendik Mağaza İşletmeleri Tic. ve San. A.Ş. Perakende sektöründe hizmet vermek amacıyla ilk mağazasını 1986 yılında Kayseri'de açmıştır. Kurulduğu yıl olan 1986 bu yana perakende sektörüne yenilikleri getiren Beğendik dört kuşaktır ticaretle uğraşan köklü bir gelenekten beslenmektedir.

Şirketin bugün Ankara, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Konya ve Bursa illeri olmak üzere toplam 6 ilde 46 Beğendik mağazası bulunuyor. 1993'te Kocatepe'deki ilk mağaza açıldığında Ankaralılar büyük ilgi göstermişti. Hatta ilgi öylesine yoğundu ki, ilk günlerde kalabalık nedeniyle vatandaşlar içeriye kuyrukla alınıyordu. Bir grup müşteri dışarı çıktıktan sonra yenileri mağazaya giriyordu.

Türkiye'de ilk defa departman mağazacılığı yapan, barkod sistemini sektörle tanıştıran, ilk defa öz markalı ürünleri raflarına taşıyan, ilk sadakat kartını çıkaran ve bu karta Türkiye'de peşin fiyatına taksit uygulamasını ilk getiren mağaza ünvanını günümüzde de korumaktadır.

Mehmet Beğendik’in kurucusu olduğu Beğendik Marketler Zinciri’nin ilki 1993 yılında Ankara Kocatepe’de açıldı. Şirketin bugün Ankara, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Konya ve Bursa illeri olmak üzere toplam 6 ilde 46 Beğendik mağazası bulunuyor. 1993'te Kocatepe'deki ilk mağaza açıldığında Ankaralılar büyük ilgi göstermişti. Hatta ilgi öylesine yoğundu ki, ilk günlerde kalabalık nedeniyle vatandaşlar içeriye kuyrukla alınıyordu. Bir grup müşteri dışarı çıktıktan sonra yenileri mağazaya giriyordu.

Türkiye’de mağazacılık sektörünün büyüyüp değişmesine rağmen Beğendik her zaman farklı konseptini korumuştur. Mehmet Beğendik, başarılı işadamı Hacı Duran Beğendik’in de babasıdır.

Beğendik Marketler Zinciri'nin sahibi iş adamı Mehmet Beğendik, 10 Ocak 2018 günü Kayseri’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Beğendik'in cenazesi aynı gün ikindi namazı Cami Kebir'de kılınacak cenaze namazının ardından defnedildi.

 

Sevenleri Mesaj Yağdırdı

 

AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş “Kayseri eşrafından hayırsever İş adamı Hacı Mehmet Beğendik Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet, Beğendik Ailesine sabır ve başsağlığı dilerim” dedi.

İş adamı İbrahim Sungur, ‘acı kaybımız’ olarak duyurduğu mesajında “Şehrimizin kıymetli evladı, değerli büyüğümüz. Sayın Mehmet Beğendik Beyi maalesef kaybettik. Kederli ailesine sabır ve taziyeler dilerim. Şehrimizin başı sağolsun. Allah rahmetiyle, mağfiretiyle karşılasın” ifadelerini kullandı.

İmran Engür, “Manevi babam Mehmet Beğendik Hakkın rahmetine kavuştu Allah değerli ailesine sabır versin.ışıklar uyu babacığım yolun ışık olsun” dedi.

Ahmet Cevizoğlu, “Çok sevdiğim abim iyilik babası eniştem mehmet beğendik Ankara'da Hakkın rahmetine kavuşmuştur sevenlerine duyurulur.mevla rahmet eylesin” dedi.

Mustafa Öz de “Kayseri sevdalısı, hatırşinas, mümtaz abim Mehmet Beğendik Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Rabbim cennetinde cem eylesin” dedi.

KAYNAKÇA: Ünlü iş adamı Mehmet Beğendik hayatını kaybetti (hürriyet.com.tr, 10.01.2018), Mehmet Beğendik kimdir? (superhaber.tv, 10.01.2018).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör