Feyzi Pirinççioğlu

Tüccar, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
17 Şubat, 1933
-
Eğitim
Diyarbakır Askerî İdadisi (Lisesi)
Diğer İsimler
Feyzi Bey

Tüccar, siyaset adamı, Diyarbekir milletvekillerinden (D. 1878, Diyarbekir - Ö. 17 Şubat 1933). Kürt asıllı bir aileden olup, Diyarbakır Belediye Başkanı ve daha sonra Mebus olan Arif Pirinçizade ile Emine hanımın oğludur. Feyzi Pirinççizade adını kullandı. Siyasetçi Feyzi Pirinççioğlu (1909-1984)’nun babasıdır. Diyarbakır Askerî İdadisi (Lisesi)’ni bitirdi. Mülkiye Kalemi’nde memurluk etti ve serbest tüccarlıkla uğraştı. Babasının ölümü üzerine onun yerine Osmanlı Meclis-i Mebusanı I., II., III. ve IV. dönemlerinde Diyarbakır Mebusu oldu. İngilizler tarafından tutuklanarak önce Mısır’a, daha sonra Malta adasına sürüldüğü için Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nın son dönemine katılamadı.

1921 bahar aylarında Malta sürgününden dönen Feyzi Bey, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) I. Dönem (23 Nisan 1920 - 15 Nisan 1923) ile II. Dönem ((11 Ağustos 1923- 1 Kasım 1927)’lerde Diyarbakır Milletvekilliği ve ayrıca TBMM 5. Şube Başkanlığı; 3., 4. ve 5. İcra Vekilleri Heyeti (Hükümeti)’nde Nâfıa Vekilliği (Bayındırlık Bakanlığı) yaptı. Nafia Encümeni (Bayındırlık Komisyonu) Başkanlığı’nda bulundu; Nizamname (Tüzük) ve Dahiliye (İçişleri) komisyonlarında görev aldı.  

Pirinççioğlu'nun; TBMM’de Ergani Bakır İşletmesi, demiryolu yapımı hakkında önerileri, Meclis’in elektrikle aydınlatılmasına dair önergesi vardır. Kırmızı-Yeşil Şeritli İstiklal Madalyası sahibi, evli ve 7 çocuk babasıydı.

KAYNAKÇA: Yurt Ansiklopedisi / Anadolu Yayıncılık (3. cilt, 1982 İstanbul), Müslüm Üzülmez / Çayönünden Ergani’ye Uzun Bir Yürüyüş (İstanbul 2005), TBMM Albümü (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör