Abdurrahman Kaan

Sanayici, STK Yöneticisi, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi

Sanayici ve İş Adamı, STK Yöneticisi, Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı. 1967 yılında Trabzon’da doğdu. Lise eğitimini 1980-1985 yılları arasında Bakırköy İmam Hatip Lisesinde, üniversite eğitimini ise, 2008 - 2013 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı.

Kaanlar Gıda Sanayii’nde, 1985’ten beri sürdürdüğü Yönetim Kurulu Üyeliği’ne devam ediyor. O yıldan bu yana, kendi firmasında, süt sektöründe aktif bir şekilde üst düzey yönetici olarak görev aldı. 1995 yılı sonuna kadar sıcak pazarda rol alırken, elde ettiği tecrübeyi değişen pazar taleplerine göre 1996 yılından itibaren Üretim-pazarlama-satış alanlarında değerlendirdi; iş geliştirme ve AR-GE de de üst düzey yöneticilik yaptı. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası zincirlere ürün satışını halen kendisi sürdürüyor.

Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif rol alan Kaan, süt sektörünün en güçlü derneği olan Ambalajlı Süt Ürünleri Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES)’nin kurucu üyesi ve Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olan Kaan,  Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği (ASÜD)’nin de Kurucu Üyesi. Geçmiş dönemde, TÜBİTAK’ta Gıda, Tarım Sektör Kurulu’nda danışman olarak görev yapan Kaan,  MÜSİAD bünyesinde kurulan  UTESAV’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

Abdurrahman Kaan, uzun yıllardır MÜSİAD ailesinin bir ferdi. Kaan ailesi, kurulduğu günden bu yana MÜSİAD’da yer alıyor. Kaan MÜSİAD’ta, 2003-2006 yılları arasında Gıda Tarım Sektör Kurul Başkan Yardımcısı, 2006-2009 yılları arasında Gıda Tarım Sektör Kurul başkanı olarak görev yaptı. 2009'dan sonra MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olarak Sektör Kurullarından Sorumlu Başkan Yardımcılığı, Bütçe ve Mali İşler Başkanlığı yaptı ve 4 yıl da Teşkilatlanmadan Sorumlu olarak çalıştı.

Son olarak Yurt içi Teşkilatlanmadan ve Eğitim, Kültür, Araştırma ve Yayınlar komisyonlarından sorumlu MÜSİAD Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Abdurrahman Kaan, 4 Haziran 2017 günü gerçekleşen MÜSİAD Olağan Genel Kurulu’nda Genel Başkan seçilmiştir ve halen bu görevini yürütmektedir.

Bugün 11 bini aşan üyeye ulaşan, 60 bine yakın işletmeyi temsil eden ve 1 milyon 600 bin kişiye istihdam sağlayan derneğin, yurt içinde 86 irtibat noktası bulunuyor. MÜSİAD, yurt dışında ise 68 ülkede toplamda 181 noktada hizmet veriyor.

KAYNAKÇA: MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan kimdir? (haber7.com, 04.06.2017), Başkan Hakkında (musiad.org.tr, 30.12.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör