Abdullah Şaik

Dramaturg, Şair

Doğum
24 Şubat, 1881
Ölüm
20 Temmuz, 1959
-
Burç

Şair, dramaturg (D. 24 Şubat 1881, Tiflis / Gürcistan – Ö. 24 Temmuz 1959). Ailesiyle birlikte 1889 yılında İran’ın Meşhed şehrine gitti. Öğrenimine Meşhed’de başladı, devam etmedi. Meşhed’de kaldığı on bir yılda Arapça ve Farsça öğrendi. Tekrar Tiflis’e döndükten sonra, vekil öğretmenlik hakkı kazandı. Bir müddet çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Devletin birçok yüksek kademesinde görev aldı, iki dönem milletvekilliği yaptı. Fuzûli’nin etkisi ile, on altı yaşında gazeller yazmaya, edebî faaliyetine 1907’de başladı. Şiirlerinde Azerbaycan halkının hürriyet mücadelesini konu edindi. Çocuklar için de yazdı.

ESERLERİ:

ROMAN: Araz.

HİKÂYE: Müellim.

OYUN: Gözel Bahar, Tülkü Hacca Gedir, Tık Tık Hanım, Kimdir Haklı, Murad, Yahşı Arha, Şelekuyruk, Çoban Memiş.

ÇEVİRİ: İskenddernâme ve Sihirli Yüzük (Niz Gencevi’den), Cırcırama ve Garışga (A. Krilov’dan), Pinti Kız (A. Barto’dan).

DİĞER: Gülşenî Edebiyyat, Tülkü ve Horuz, Bebaht Aile, Ürek Tikmek Yahut Kurban Bayramı, Türk Çelengi, Türk Edebiyyatı, Mektup Yetişmedi, Göbelek, Anabacı, Eşşek Üstünde Seyahat, Oyuncu Bağalar, Tapdık Dede, Ovçu Mestan, Nağıllar, Yaz Gelir, Goçpolat, Nüşâbe Köç, Hâtirelerim, Benövşe, Pirin Kerâmeti.

Ayrıca ders kitapları da yazdı.

KAYNAK: Zeynelâbidin Makas / Çağdaş Azerbaycan Şiiri Antolojisi (1992), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009)  - Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör