Eren Aysan

Dramaturg, Yazar, Şair

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü

Dramaturg, şair, yazar. 1976, Ankara doğumlu. Şair Edip Aysan’ın torunu, 1993 Sivas katliamında hayatını kaybeden şair Behçet Aysan’ın kızıdır. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da yaptı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Ankara Devlet Tiyatrosunda dramaturg olarak çalışmaktadır.

Pasaj dergisinin yazı kurulunda, Sahne dergisinin danışma kurulunda görev alan Aysan, çeşitli gazete ve dergilerde şiir ve yazılarını yayımladı. “Lâlzaman” adlı şiir dosyasıyla 2007 Cemal Süreya Şiir Ödülünü Özkan Mert ile paylaştı. “Lalzaman” adlı şiiri nedeniyle 2007 yılında Cemal Süreya Şiir Ödülü'nü alan Aysan, “Gece Uyurken” adlı romanı nedeniyle de 2015 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü'ne layık görüldü.

Eren Aysan, 1980 sonrası yaşanan acıların, 1990’ların hırs ve politika çağının, 2000’lerin dönüşüm ve yenilgi duygusunun şiirlerine yansıdığı görüşündedir.

Eren Aysan, 7 Aralık 2016 günü Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından tebliğ edilen evraka göre, 667 sayılı KHK kapsamında “Milli Güvenlik Kurulu'nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara mensubiyeti veya iltisakı, yahut bunlarla irtibatı olabileceği yolunda yapılan değerlendirme” sonucu açığa alındı.

Kanun Hükmünde Kararname kapsamında dramaturgluk görevinden açığa alınan Eren Aysan, aynı zamanda faili meçhul ve siyasi cinayetlerde öldürülenlerin aileleri tarafından kurulmuş Toplumsal Bellek Platformu'nun üyeleri arasında yer alıyor.

Dokuz yıldır DT'de görev yapan Aysan, “Kararı hiçbir şeye bağlayamıyorum. Çünkü roman ve edebi yazılar yazmak, babamın ölümünden sonra da Toplumsal Bellek Platform'nda faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için çabalamak dışında bir etkinliğim yok. Ben de anlamıyorum” dedi.

Eren Aysan'ın romanı "Gece Uyurken", Amerika'da eğitim gören Gazel'in Türkiye'ye dönüş yolculuğunu anlatan bir roman. Ama içsel bir yolculuk bu. Gazel, geriye dönüşlerle Türkiye'deki renkli ve kalabalık ailesini anlatıyor.

 

ESERLERİ:

Araştırma:

Behçet Aysan: Deniz Feneri (Salih Bolat ile birlikte 2006),

Ayrıca Bir Eflatun Ölüm: Behçet Aysan (2012),

Şiir:

Vesikalık Fotoğraf (2008),

Roman:

Gece Uyurken (2015).

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Behçet Aysan'ın kızı Eren Aysan'dan: Gece Uyurken (cnnturk.com, 11.12.2014), Sivas katliamında can veren şairin kızı Eren Aysan açığa alındı (f5haber.com, 7 Aralık 2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör