Sezai Demiray

Tüccar, Belediye Başkanı, Milletvekili

Doğum
Ölüm
07 Ağustos, 1978
-
Diğer İsimler
Mustafa Sezai Demiray

Tüccar, çiftçi, Cumhuriyet dönemi Diyarbakır milletvekili ve belediye başkanlarından (D. 1916, Diyarbakır - Ö. 4 Ağustos 1978). Tam adı Mustafa Sezai Demiray'dır. Şeyhzade Sezai Bey (Demiray),  Şeyhzade İbrahim Hafid Paşa’nın Hafidi, yani torunudur.

Büyük dedeleri Diyarbekir’le özdeşleşmiş bir aile olarak; 1819 yılında kadar büyük dedesi Rakka Valiliği Medine Muhafızlığı Diyarbekir Valiliği yapmış Seyyid Şeyhzade İbrahim Hafid Paşa ve babasının amcası Osman Nuri Paşa’dır. 

Dedesi mütesellim Mehmed Sabır Bey’dir. Şair Bekir ve Şair Sırrı Hanım, İffet Hanım da bu ailedendir. Büyük dedeleri Diyarbekir’de Şeyhoğlu Beyliğini kurmuştur. En üst soyu Diyarbekir’e isim veren ilk vali Vail Bin Bekir’e dayanır.

Kadri bey ve Piraye hanımın oğlu olarak dünyaya geldi. Ortaokulu bitirdikten sonra başka tahsil görmedi. Bir süre tarımla uğraşıp çiftçilik yaptı, ticaretle uğraştı. 1.8.1956 - 27.10.1957 tarihleri arasında Diyarbakır belediye başkanlığı görevinde bulundu.

1957 seçimlerinde Demokrat Parti listesinden Diyarbakır milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. TBMM'deki görevi 27 Mayıs 1960 askeri darbesine kadar devam etti. Az düzeyde Fransızca biliyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör