Boşnak senarist, tarihçi, yönetmen, yapımcı (D. 1930, Saraybosna – Ö. 31 Ağustos 2012, Saraybosna). Bosna ve film sektörünün duayeni Bakır Tanoviç, 35 filme imza attı, belgeseller çekti. 1969’da yönetmenli­ğini yaptığı “Adamın İsmi” filmi ile ödül kazan­dı. Bosna Hersek Denizcilik Derneği başkanlığı yaptı. 31 Ağustos 2012’de Saraybosna’da öldü.

Eseri: Osmanlı İmparatorluğu Döneminde Bosna Hersek adlı önemli eseri henüz Türkçeye çevrilmedi.

Osmanlı Döneminde Bosna. İlk eser Bosna-Hersek’in en ünlü tarihçilerinden Bakir Tanoviç’e ait. “Osmanlı Döneminde Bosna” (Historija Bosne U Okviru Osmanskog Carsiva) isimli araştırma 1353′ten 1878 yılına kadarki döneme ait, yalnızca Bosna tarihine değil Osmanlı tarihine ilişkin önemli incelemeler barındırıyor.

Bakir Tanoviç: “Bu bölgenin Osmanlı tarihi henüz araştırma anlamında el değmemiş sayılır. Çalışmaların çoğu kısıtlı. Bu benim hayatımı adadığım bir çalışma. Bu kapsamda bir araştırma için uzun yıllar harcadım. Son iki yılda da kitap haline getirdim. Bosna’nın Osmanlı yönetimi altında geçirdiği 415 yılı da içeren toplam 525 yıllık bir zaman dilimini inceledim. Bosna Krallığı zamanından Avusturya-Macaristan ilhakına kadar. Kitabın özü özellikle Osmanlı döneminde bu bölgede Boşnakları içeren her olayın analizini içeriyor.”

81 yaşındaki tarihçi Bakir Tanoviç, hem bu eserin hem de 1990 yılında filme aldığı “Muhacirler” isimli belgeselin Türkçe’ye kazandırılması gerektiğine dikkat çekiyor.” (haberbosnak.com)

KAYNAK: Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2013), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör