Servet Somuncuoğlu

Film Yapımcısı, Fotoğraf Sanatçısı, Yazar

Doğum
Ölüm
Eğitim
Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, İstanbul Üniversiteni Siyasal Bilgiler Fakü

Film ve yapımcısı, fotoğraf sanatçısı, yazar (D.1964, Bursa – Ö. 6 Ağustos 2013, İstanbul). Bursa Öğretmen Lisesi ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile İstanbul Üniversiteni Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun oldu.

TRT’de uzun yıllar prodüktörlük yaptı. “Anadolu'yu Vatan Kılanlar”, “Tarihimize Şan Verenler" ve “Gönül Dünyamızı Aydınlatanlar" isimli senaryolar da yazdı., “Karlı Dağlardaki Sır" isimli belgeseli hazırladı. Bu çalışmalarıyla çeşitli ödüller aldı. Prodüktörlüğün yanı sıra fotoğraf sanatçılığı yönü de olan Somuncuoğlu yazarlık yönüyle Türk Edebiyatı ve Atlas dergilerinde yazılar yazdı, kitaplar yayımladı. 2013 yılında Bursa'da öldü.

 

ESERLERİ (Kitap):

 

Sibirya'dan Anadolu'ya Taştaki Türkler, Adanmış Bir Ömür.

 

KAYNAK: Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör