Serap Akıncıoğlu

Model, Oyuncu

Doğum
02 Mart, 1972
Eğitim
Suadiye Lisesi
Burç

Eski manken, sinema ve dizi oyuncusu, televizyon programı sunucusu. 2 Mart 1972, İzmir doğumlu. Suadiye Lisesi mezunu. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda iki yıl eğitim aldıktan sonra özel bir tiyatroda iki yıl çeşitli oyunlarda rol aldı. Türkiye Yüz Güzeli Yarışması'nda birinci seçilmesinin ardından fotomodelliğe başladı.

İz Peşinde, Tetikçi Kemal, Danimarkalı Gelin, Güneş Yeniden Doğar gibi film ve TV dizilerinde rol aldı. Danimarkalı Gelin filmiyle 1993 Birleşik Sanatçılar Derneği'nin "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı. Ardından ortadan kayboldu.

1994'te dine yönelerek birçok panel, konferans ve benzeri toplantılara katıldı. Şiir ve yazıları Yeni Asya gazetesi ile Bizim Aile dergisinde yer aldı.

Serap Akncıoğlu, daha sonra Adnan Oktar ekibinde yer alarak, Oktar’ın A9 televizyonunda program sunuculuğu yapmaya başladı.

 

Şiir Kitapları:

 Nur’a Yöneliş (1996), Rabb’e Daha Yakın (1997).

Rol Aldığı Film ve Diziler:

Tetikçi Kemal (Gazeteci, TV Dizisi, 1993)

Danimarkalı Gelin (Gelin Hatice, TV Dizisi, 1993)

Yalnızlar (Leyla, TV Dizisi, 1991)

Varyemez (Zeynep, Sinema Filmi, 1991)

İz Peşinde (TV Dizisi, 1989)

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), 'Allah'a karşı utancı, mahcubiyeti yaşadım’ (sabah.com.tr, 11.09.2012), Serap Akıncıoğlu (sinematurk.com, 02.03.2018).

 

'ALLAHA KARŞI UTANCI, MAHCUBİYETİ YAŞADIM'

'ALLAHA KARŞI UTANCI, MAHCUBİYETİ YAŞADIM'

 

Türkiye Yüz Güzeli Yarışması'nın ardından çeşitli film ve dizilerle şöhreti yakalayan Serap Akıncıoğlu daha sonra ortadan kayboldu. 1994'te dine yöneldiği ortaya çıkan Akıncıoğlu şöhreti özlemek şöyle dursun, o dünyadan koşarak kaçtığını söylüyor

 

SİNAN ÖZEDİNCİK Yaşam Haberleri

 

İzmir'de doğdu, lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nda iki yıl eğitim aldıktan sonra özel bir tiyatroda iki yıl çeşitli oyunlarda rol aldı. Türkiye Yüz Güzeli Yarışması'nda birinci seçilmesinin ardından fotomodelliğe başladı. İz Peşinde, Tetikçi Kemal, Danimarkalı Gelin, Güneş Yeniden Doğar gibi film ve TV dizilerinde rol aldı. Danimarkalı Gelin filmiyle 1993 Birleşik Sanatçılar Derneği'nin "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı. Ardından ortadan kayboldu. 1994'te dine yöneldiği ortaya çıktı. Bugün birçok panel, konferans ve benzeri toplantılara katılıyor. 1996'da Nur'a Yöneliş ve 1997 yılında da Rab'be Daha Yakın isimli kitapları yayınlandı. Serap Akıncıoğlu'yla bugünkü hayatını konuştuk.

Hikâyeniz 1993'te başlıyor. Ama öncesinde mankenlik vs. geçmişiniz. Dine yönelişiniz nasıl oldu? Ne etkiledi sizi?

Danimarkalı Gelin filminde "En iyi kadın oyuncu" ödülünü almıştım ve genç yaşta gelen başarı beni etkilemişti. Tam o yıllarda dünyada elde edilen ünün, zenginliğin, başarının geçici olduğunu düşündüm. Ahiretin farkına vardım, ölümü çok fazla düşündüm. Tesettüre girmem ve İslam ahlakına uygun bir hayat tarzını seçmem bu şekilde oldu.

Şöhretin zirvesindeyken kayboldunuz... Ne oldu da her şeyi bırakıp gittiniz?

Hayatımda ilk defa Allah'a karşı utancı, mahcubiyeti yaşadım. İlk defa hayatım boyunca "gerçeği hiç düşünmediğimi" fark ettim. Beni yaratan Allah, her nimeti veren Allah, sağlık ve güzellik veren Allah ve ben o yaşıma kadar Allah'ı hiç gereği gibi tanımamışım, düşünmemişim, şükretmemişim, tek bir rekat namaz kılmamışım. Sadece bir şeyler istediğimde dua etmek değil, her an dua etmek, şükretmek gerektiğini anladım.

KAYNAK: 'Allah'a karşı utancı, mahcubiyeti yaşadım’ (sabah.com.tr, 11.09.2012).

Yazar: SİNAN ÖZEDİNCİK

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör