Mücahit Bilici

Sosyolog, Akademisyen, Gazeteci, Yazar

Doğum
-
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

Sosyolog, akademisyen, gazeteci, yazar. Diyarbakır / Silvan doğumlu. Silvan Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdikten sonra bir süre Bilgi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı. doktora yapmak üzere ABD’ye gitti. University of Michigan Ann Arbor’da sosyoloji doktorasını aldı.

Doç. Dr. Mücahit Bilici, halen New York Şehir Üniversitesi (City University of New York –CUNY) bünyesindeki John Jay College’da Sosyoloji bölümü öğretim üyesidir.

İlgi alanları sosyal teori, İslami düşünce ve felsefe, çalışma alanları ise Amerika’da İslam, Said Nursi, Türkiye toplumu ve Kürd kimlik ve düşüncesidir. Finding Mecca in America: How Islam Is Becoming an American Religion (University of Chicago Press, 2012) isimli kitabı, İslam’ın Amerikan coğrafyasını vatan edinme sürecini inceliyor.

Kürt sorunu, İslamcılık ve Said Nursi üzerine çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış makaleleri bulunan Bilici, 2013-2015 tarihleri arasında Taraf gazetesinde, 8 Kasım 2015’ten beri köşe yazılarına Yeni Yüzyıl gazetesinde köşe yazıları yazdı.

 

ESERLERİ:

 

İngilizce: Finding Mecca in America: How Islam Is Becoming an American Religion.

Türkçe: Gökçekimi (1999), Kırık Aynadaki Güneş 2006), Amerikan Rüyası - Yeni Başlayanlar İçin (2008), Amerika'da Mekke Bulma - İslam, Amerikan Dinine Nasıl Dönüşüyor?, Bir İsme Tutunmak (2017), Hamal Kürt – Türk İslamı ve Kürt Sorunu (2017), İslamda Savaş Bitmiştir (2017).

 

KAYNAKÇA: Hakkında (mucahitbilici.net, 03.04.2019), Mücahit Bilici kitapları (kidega.com, avestakitap.com, 1000kitap.com, 03.04.2019),

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör