Murat Kalaycıoğlu

Senaryo Yazarı, Oyuncu, Müzisyen, Şair

Doğum
01 Temmuz, 1952
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü
Burç

Şair, senaryo yazarı, besteci ve oyuncu. 1 Temmuz 1952, Gaziantep doğumlu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü mezunu. Ayrıca iki yıl şan dersi aldı. İlk kez 1976 yılında sözlerini yazıp bestelediği “Yürüyoruz Dalgalar Gibi” marşı ODTÜ korosu tarafından seslendirildi. 1980 yılından itibaren çalışmalarını profesyonel şarkı sözü yazarı ve besteci olarak sürdürdü. Edip Akbayram, Banu, Fatih Kısaparmak, Soner Arıca, Onur Akın gibi ses sanatçıları onlarca bestesini seslendirdi. Ayrıca bazı şiir ve şarkı sözleri başka besteciler tarafından bestelendi. TRT’nin kimi çocuk programlarının jenerik ve program müziklerini (2003-04) yaptı. Çevre ve Orman Bakanlığına sözlerini yazıp bestesini yaptığı üç şarkı TRT sanatçıları tarafından seslendirildi, “Ormancıyız Biz” adlı bestesi Orman Marşı olarak benimsendi.

Kalaycıoğlu, sinema alanında profesyonel olarak çalışmaya, senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı ve Erden Kıral’ın yönettiği “Bayram” adlı filmde oyuncu olarak başladı. Yeşilçam’da çeşitli yapımlarda görev aldı ve müzik kliplerinde oyunculuk yaptı. Ankara’da Filmevi Prodüksiyon şirketinde iki yıl yönetmen asistanı ve metin yazarı olarak çalıştı. Ayrıca, bu şirket tarafından çekilen “Ankara Hava Gazi Fabrikası” belgeselinde ve reklam filmlerinde oyunculuk yaptı, müzik klipleri yönetti. TRT’de gösterime giren “Kısmet / Ya Nasip” adlı filmin öyküsünü yazdı, senaryosunun yazımına katıldı (2006). Necip Fazıl Kısakürek’in Para adlı oyununu  dizi film olarak uyarladı ve ayrıca bu filmde oyuncu olarak görev aldı.

Erkan Yücel ile birlikte DAST Tiyatrosunun kuruluşunda görev aldı, bu tiyatronun iki oyununda sahneye çıktı. Ankara Halk Oyuncuları (AHO) Tiyatrosunun çeşitli oyunlarının yönetmenliğini ve müziklerini yaptı. Çağdaş Sahne’nin sahnelediği Ormanda Şenlik (2002) çocuk oyununu yazdı, yönetti ve müziklerini yaptı. Ayrıca değişik oyunlar ve senaryolar kaleme aldı ve müziklerini yaptı. MESAM ve SİNE-SEN üyesidir.

ESERLERİ (Şiir):

Darmadağın (1986), Yoksa (2011).

KAYNAKÇA: Milliyet Sanat dergisi (Ağustos 1975), Nokta dergisi (14.6.1987), Aylin Özdemir (Aydınlık, 19.8.1993) - ‘Ben Beste Milyoneriyim’ (söyleşi, Gazete Ankara, 14.8.2003), Hürriyet Kelebek (29.7.1997), Cumhuriyet (29.11.1997), Hürriyet (28.8.2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör