Kübra Öztürk

Satranç Oyuncusu

Doğum
11 Mayıs, 1991
Eğitim
Mamak Lisesi
Burç

Satranç şampiyonu. 11 Mayıs 1991, Ankara doğumlu. Kayaş Sakarya İlköğretim Okulu ilkokul ikinci sınıfta iken başladı (1999). İşadamı Nizametin İrem’in çabaları ile Ankara Gaziosmanpaşa Rotary Kulübü’nün Kayaş’ta kurduğu satranç merkezine yazıldı. İlk hocası İslam Osmanlı ile çalışmalarını bu merkezde yoğunlaştırdı. Satranca başlamasının sekizinci ayında İspanya’da yapılan 10 Yaş Altı Yaş Grupları Şampiyonası’nda ilk yarışma deneyimini edindi. 2000 yılında yaş grubunda Ankara birincisi olarak Antalya’daki Türkiye Yaş Grupları Şampiyonası’na katılma hakkını elde etti. Burada 10 Yaş Şampiyonası’nda Türkiye 3.sü olarak ilk bireysel derecesini aldı.

Yaş gruplarında 7 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu oldu. Daha sonra Milli Takım’a girip 2006 yılında İtalya’da yapılan Satranç Olimpiyatı’nda WFM (Kadın FIDE ustası) oldu. 2006 ve 2007 yıllarında Sırbistan Karadağ ve Hırvatistan’da yapılan Avrupa 16 Yaş altı Şampiyonaları’nda iki kez Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Bu başarılar ona WIM (Bayan uluslar arası usta) unvanını getirdi. 2007’de Antalya’da yine Dünya 16 Yaş Altı Şampiyonası’nda birinci ile aynı puanda averajla 4.lük kürsüsüne çıktı. 2008’de Gaziantep’te Dünya Gençler Şampiyonası’nda kariyerinin en iyi derecesini yapıp ikinci oldu. Aynı yıl Sırbistan Avrupa Yaş Grupları ve Antalya’daki Dünya Yaş Grupları’nda üçüncü olup, yaş gruplarını tamamladı.

2010 yılında Rusya’daki Satranç Olimpiyatı’nda WGM (Bayan büyük usta) normlarını aldı. 2011 yılında Hindistan’da Dünya Gençler 5.si olup gençlerde yarışma hakkını da bitirdi. Büyük usta unvanını ise Mardin’deki Dünya Kadınlar Takım Satranç Şampiyonası’nda tamamlayıp, uluslararası usta (IM) normunu da alan ilk ikinci Türk bayan satranççısı oldu. Milli başarılarının yanında 2006 yılından itibaren Beşiktaş Satranç Kulübü’nde lisanslı sporcu olarak görev yapan Kübra, iki kez İş Bankası Satranç Ligi’nde takımı ile şampiyonluk sevinci yaşadı. Lise öğrenimini Mamak Lisesi’nde tamamlayan Kübra Öztürk, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu’nda öğrenimine devam etti.

HAKKINDA: Sporist dergisi (sayı: 18, Eylül 2008), hurarsiv.hurriyet.com.tr.

 

 

FOTO GALERİ