Bekir Sadak

Kur'an Mütercimi, İslam Bilgini

Ölüm
05 Temmuz, 1993
Eğitim
Meddah Medresesi

İslâm bilgini, Kur’an mütercimi (D. 1920, Üsküp – Ö. 5 Temmuz 1993, İstanbul). İlk dinî eğitimini babası Hafız Mahmud Efendi’den aldı. Çocukluk dönemi, o zamanlar Yugoslavya’ya bağlı olan Makedonya’nın Üsküp şehrinde geçti. 1926-27 yıllarında öğleden önce Türkçe, öğleden sonra Sırpça eğitim yapılan Vuk Karaciç İlkokulu (Yahya Paşa Mektebi)’ni bitirdikten sonra 1933’te Üsküp’ün ünlü bilginlerinden Hafız İbrahim Efendi’nin yanında hafızlığını tamamladı. Bir yandan da resmî adı Yüksek İslâm Okulu olan Meddah Medresesine devam etti ve burayı 1944 yılında bitirdi. Daha öğrencilik yıllarında Üsküp’teki belli başlı camilerde vaaz verdi.

Bulgarların Üsküp’ü işgal etmesi üzerine Arnavutluk’un İşkodra şehrine geçti. Burada Arnavutça öğrendi. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Hırvatistan’ın  Zagreb Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Zagreb’de Alkolle Mücadele Derneğinde çalıştı. Bazı baskılar sonucu önce ailesi, daha sonra da kendisi 12 Mart 1957’de İstanbul’a göçtü. 1957-60 yılları arasında İstanbul Barosuna bağlı olarak avukatlık yaptı. İstanbul’daki İmam Hatip Okullarında meslek dersleri öğretmeni, Süleymaniye Kütüphanesinde Eski Eserler Tasnif Komisyonu üyesi olarak çalıştı. Ardından, kurucularından olduğu İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsüne profesör olarak atandı. Bu enstitü 1980’den sonra fakülteye dönüşünce Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. Ölümüne kadar IRCICA’da Balkanlar ve Balkanlar’da Türk İslâm izleri üzerine araştırmalar yaptı. 1970’te merkezi İstanbul’da olan İslâmî İlimleri Araştırma Vakfının kurucu üyeleri arasında yer aldı. Şiirlerinde Hümayî mahlâsını kullandı.

ESERLERİ:

Tâc Tercümesi (5 cilt, Şeyh Mansur Ali Nâsıf’tan, 1975), Kur’ân-ı Kerîm’in Türkçe Anlamı (1993), Tehâfütü’l-Felâsife Tercümesi (Gazâlî’den, 2002).

KAYNAK: Süleyman Baki / “Manevi Önderlerimiz - 2 Üsküp’ü İstanbul’a Bağlayan Köprü: Prof. Dr. Bekir Sadak Hocaefendi” (Köprü [Üsküp], Ocak-Mart 2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör