Vehip Sinan

Karikatürist, Yazar

Doğum
Ölüm
Eğitim
İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

Karikatürist, yazar (D. 1929, İstanbul – Ö. 2010, İstanbul). İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. Güzel Sanatlar Akademisi ve İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ndeki yükseköğrenimini yarım bıraktı. Üç buçuk yaşında merak sardığı çizerliği, 1944’te lise öğrencisiyken Doğan Kardeş dergisinde çizerek sürdürdü. Askerlik görevinden döndükten sonra Ceylan Yayınları’nda,  gazeteciliğe ise 1965 yılında karikatürist olarak Babıali’de Sabah gazetesinde başladı.

Vehip Sinan, Büyük Doğu, Bugün, İttihad, Yeni Asya, Yeni Nesil ve Zaman gibi çok sayıda dergi ve gazetede çizer olarak çalıştı. Resimli romanlarında Topuz, Tamer, Bay İlerici, Adil Bey, Ali Dayı, Beberuhi, Gül Mahmut en tanınmış tipleri oldu. Basın karikatür dalında 1988 Türkiye Yazarlar Birliği Ödülünü aldı. Ayrıca çocuk kitapları yazdı ve resimledi. Vehip Sinan, 2010 yılında İstanbul’da vefat etti ve Eski Kozluk Mezarlığında toprağa verildi.

ESERLERİ:

Mıstık: Dört Macera Birden (Uzaylılarla, Kara Canavar, Dev Elmas, Esrarlı Bulut), Karikatür Albümü 1 (1989), Karikatür Albümü 2 (1989), Beberuhi (1989), Adil Bey (1989), Ali ile Veli (1989).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2011).

 

 

 

Çizgi Örneği

Çizgi Örneği

Çizgi Örneği

Çizgi Örneği

Çizgi Örneği

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör