Abdurrahim Tuncak

Atatürk Yakını

Doğum
Ölüm
13 Ağustos, 1999
-

Atatürk'ün himayesine aldığı Diyarbakırlı gençlerden (D. 1908, Diyarbakır - Ö. 13 Ağustos 1999). 

Abdurrahim Tuncak hakkında "Wikipedia"da şu bilgi yer alıyor:

"Abdurrahim, 8 yaşında iken 1916 yılında Osmanlı-Rus Savaşı sırasında ailesini kaybetmişti. Mustafa Kemâl Paşa, Kafkas Cephesinde 2. Ordu Komutanlığına vekâleten atanmış ve komutanlığında Bitlis ve Muş illeri Rus işgâlinden kurtarılmıştı. Bu dönemde Mustafa Kemâl Paşa'ya aile bireyleri savaşta ölen öksüz ve yetimlerden bahsedilmişti. Bunlardan birisi de 8 yaşındaki Abdurrahim idi. Mustafa Kemâl Paşa, Abdurrahim'i evlâtlık edindi ve İstanbul'a yanında getirdi. Mustafa Kemâl Paşa, 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun'a gittiğinde Abdurrahim, İstanbul'da Beşiktaş Akaretler'deki evde annesinin yanında kaldı. Abdurrahim, Mustafa Kemâl Paşa'nın annesi Zübeyde Hanım ve kızkardeşinin yanında bakıldı ve büyüdü. Mustafa Kemal Atatürk'ün, öğrenimine yurtdışında devam etmesini uygun gördüğü Abdurrahim Tuncak, 1929 yılında Berlin Teknik Üniversitesi'ne gitmiş ve tüm giderleri karşılanmıştır. 1934 yılından sonra Tuncak soyadını almıştır. Tuncak Savarona yatının satın alınması görüşmelerinde tercümanlık yapmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda çalışmış ve oradan emekli olmuştur. Fizikî olarak Atatürk'e çok benzemesi nedeniyle zaman zaman Atatürk'ün manevî değil öz oğlu olduğu şeklinde iddialar dile getirilmektedir."

Bu arada "Abdürrahim Tuncak Atatürk Müzesi'nin ilk hali Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü'nde, Rektörlük Binası'nın bir salonunda 10 Kasım 1986 tarihinde hizmete girdi. Geniş salonda ilk olarak Abdurrahim Tuncak'ın üniversiteye hediye ettiği Atatürk fotoğrafları koleksiyonu sergilendi, sonra bunlara bavul, bornoz, iç çamaşırı, pijama ve Atatürk'ün ailesine ait Kuran'ı Kerim gibi özel eşya eklendi. Daha sonra bu müzenin genişletilebileceğini düşünen üniversite yönetimi, Atatürk'ün İstanbul'da ilk kiraladığı Akaretler'deki evin aynısını müze binası olarak inşa etmeye karar verdi. Ev bütün boyutları aynı olmak üzere üniversite bahçesine inşa edildi. Üniversitenin açılmasıyla birlikte Abdürrahim Tuncak Atatürk Müzesi adıyla halka açılan müzede sergilenenler arasına Tuncak'ın ailesinin hediye ettiği ve bu evde kullanılan mangal, ikinci bir bavul, Atatürk'ün okuduğu Kuran'ı Kerim gibi eşya da eklendi."

Abdurrahim Tuncak'ın Atatürk'ün manevî evladı, hatta öz oğlu olduğu şeklindeki iddialar özellikle, Atatürk'ün manevi kızlarından Sabiha Gökçen tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Kendisiyle bu konuda görüşen yazar Orhan Karaveli'ye tepkisini şöyle dile getirmiştir:

Anlattığına göre olay şu: Mustafa Kemal, I. Dünya Savaşı sırasında bir süre görev yaptığı Diyarbakır'dan anne ve babasını kaybetmiş bir çocuğu yanına alarak İstanbul'a getirir. Evinde yedirip içirir, büyütür. Almanya'ya tahsile göndererek okutur. Elektrik mühendisi olmasını sağlar, tahsil masraflarını cebinden ödeyerek... Daha sonra Tuncak soyadını alan Abdürrahim, birkaç ay önce 80 yaşında vefat eder. İşte şimdi bu Abdürrahim Bey'in kimi yakınları, bazı gazete ve dergilerle gazetecileri kullanarak, kendisinin Atatürk'e ‘‘nispeti’’ dolayısıyla (!) tek varisi olduğunu öne sürüyorlar. Daha da ileri giderek Atatürk'ün oğlu olduğunu ima ediyorlar.

Gökçen bütün bunlara içerliyor ama ‘‘işin bu kadarla kalmamasına’’ daha çok kızıyor. Başkent Üniversitesi'nin, Atatürk'ün bir süre kaldığı İstanbul Akaretler'deki 76 numaralı evin bir benzerini üniversite kampusüne yaptırarak ‘‘Abdürrahim Tuncak Atatürk Müzesi’’ adıyla ziyarete açmasına itiraz ediyor. Müzenin tanıtım broşürü, altında Abdürrahim Tuncak'ın adı, imzası ve 19 Mayıs 1998 sözleri bulunan şu satırlarla bitiyor:

‘‘Atatürk 16 Mayıs 1919'da annesi, kız kardeşi ve manevi oğlu Abdürrahim Bey'le Şişli'deki evden vedalaşarak ayrılır. Ayrılış sırasında annesiyle arasında şu kısa konuşma geçer:

- Anadolu'dan sana bir süre para yollayamam. Sen çocuğa ve eve bakabilecek misin?

- Merak etme. Ben yavrumu aç bırakmam.

Şimdi Sabiha Gökçen'i dinleyelim:

‘‘Atatürk'ün tek varisi vardır. O da kardeşi Makbule Atadan Hanım'dır. Altı Türk kızını da manevi evladı yapmıştır. Afet İnan, Zehra Aylin, Rukiye Erkin, Nebile, Ülkü ve bendeniz. Birçok genci ise elinden tutup okutmuştur. Sığırtmaç Mustafa, Abdürrahim ve diğerleri. Biz manevi kızları sürekli yanında kalır ve seyahatlerinde kendisine refakat ederken, Abdürrahim isimli çocuk yaverlerin yanında yatıp kalkardı. Bu gencin O'nun tek varisi, hatta düpedüz kendi oğlu gibi gösterilmesi, Atatürk'e ve tarihe karşı saygısızlıktır. Başkent Üniversitesi'nin böyle bir duruma düşürülmesi ise inanılacak gibi değildir. Ne demek oluyor Atatürk adını lütfen sona ekleyip ‘Abdürrahim Tuncak Atatürk Müzesi' diye bir müze açmak? Bir de beni davet ediyorlar. Tabii ki gitmeyeceğim. Bu işe önayak olduğunu sandığım ve değerli bir bilim adamı olarak bildiğim Profesör Mehmet Haberal'ı aradım. Kendisine durumu anlatınca, 'Bunları bilmiyorduk!' demez mi? Bir bilim adamı, Atatürk'ün başkentinde, 'Başkent' adını taşıyan bir üniversitenin içinde araştırıp soruşturmadan böyle bir şeyi nasıl yapar?’’

Güzel gözleri çakmak çakmaktı. Uçağına atlayıp manevi babasının emriyle savaşa gider gibiydi:

‘‘Abdürrahim Tuncak Bey'in yakınlarını uyardım. Ne yazık ki bir yararı olmadı. Duydum ki cenazesine bir gazeteci gelmiş. 'Abdürrahim Tuncak sırlarıyla bu dünyadan göçtü' diye konuşmuş. Atatürk'ün ne bir gerçek oğlu olmuştur ne de bir erkek varisi. Bütün aydın Türk gençleri O'nun varisi ve oğludur. Yetmez mi?’’

Tarih araştırmacısı Orhan Karaveli de Abdurrahim Tuncak'ın Atatürk'ün evlatlığı olup olmadığı konusunda uzun araştırmalar yaptığını, ilgili kişilerle de sağlıklarında görüştüğünü belirterek; Atatürk'ün erkek bir manevi evladı olmadığını ifade eder. Karaveli'nin verdiği bilgilere göre; Atatürk'ün manevi çocukları 5 tanedir (Afet İnan, Zehra Aylin, Rukiye Erkin, Nebile, Ülkü ve Sabiha Gökçen), 5'i de kızdır, vasiyetinde bunların Atatürk'ün mirasından ne kadar pay alacaklarına kadar tüm bilgiler ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

KAYNAK: Orhan Karaveli / "Sabiha Gökçen: O'nun erkek varisi yok" (Hürriyet Tatil&Pazar eki, 17 Ekim 1998), Orhan Karaveli'den alınan sözlü bilgiler (Nisan 2013), http://tr.wikipedia.org/wiki/Abdurrahim_Tuncak

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör