İslam Seçen

Geleneksel el sanatları sanatçısı

Ölüm
30 Kasım, 2019
Eğitim
Kosova ve İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi

Klasik Türk cilt sanatı üstadı (D. 1936 yılında Kosova’nın Priştine kenti – Ö. 30 Kasım 2019, İstanbul). 1952 yılında Kosova’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitimine başladı, 1957’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne geçiş yapmış ve 1960 yılında da mezun oldu. Prof. Dr. Sacit Okyay’dan klasik cilt dersleri, Prof. Dr. Emin Barın’dan modern cilt ve kaligrafi dersleri aldı.

1961 yılında Süleymaniye Kütüphanesi’nde Cilt ve Patoloji Servisi’ni kuran sanatkâr, adı geçen kütüphaneye 27 yıl hizmet etti. İslam Seçen bu süre içinde Portekiz’in başkenti Lizbon’daki Kalust Gülbenkyan Müzesi’nde (Museu Calouste Gulbenkian) bulunan İslami el yazmalarının restorasyon çalışmalarında bulundu.

2001 yılında emekli olan İslam Seçen, 2007 yılına kadar Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Cilt Ana Sanat Dalı’nda Klasik Ciltçilik dersleri verdi.

Seçen, yurt içinde ve yurt dışında binlerce yazma eseri restore ederek kültür mirasımıza önemli ölçüde katkıda bulunmuştu.

 

Vefatı

 

Klasik Türk cilt sanatı üstadı İslam Seçen 30 Kasım 2019 günü uzun süredir muzdarip olduğu kanser hastalığı sonucu İstanbul’da öğle saatlerinde  evinde vefat etti. Seçen'in cenazesi 1 Aralık 2019 günü Fatih Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Yeni Kozlu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Ailesi, sanat ehli, dostları, sevenleri ve vefalı talebeleri onu uğurlamaya gelmişti. Yağmurlu bir gündü ama hem caminin avlusu hem de mezarlık yeri kalabalıktı.

 

KAYNAK: Klasik Türk cilt sanatı üstadı İslam Seçen vefat etti (yenisafak.com.tr, 30.11.2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör