Oya Eczacıbaşı

İş Kadını

Doğum
Eğitim
Leicester Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi

İş kadını, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı. 1959, İstanbul doğumlu. Çalışma eski bakanlarından Prof. Dr. Turhan Esener ile Sabiha Yıldız Esener’in kızı; Bülent Eczacıbaşı’nın (e. 1980) eşi; Emre Eczacıbaşı ile Esra Eczacıbaşı’nın annesi. Leicester Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu.

Ortaokul ve liseyi Fransa'da okuduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Babası ve ağabeyi gibi akademik kariyer yapmayı planlarken, Bülent Eczacıbaşı ile evlenince bu hayalini ertelemek zorunda kaldı.

Oğlu Emre doğduktan iki yıl sonra Oya Eczacıbaşı, kayınpederi Nejat Eczacıbaşı'nın kurucusu ve başkanı olduğu İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın, İstanbul Bienali organizasyonunda çalışmaya başlar. Bir kaç yıl sonra kızı Esra doğdu.

İstanbul'un kültür ve sanat hayatına katkılarını yeni projelerle sürdürmek isteyen Nejat Eczacıbaşı bir gün gelinini çağırır ve "Sen kültür sanata çok meraklısın. Benim İstanbul için çok güzel bir projem var. Modern Sanat Müzesi kurmak istiyorum. Haliç'in kıyısındaki Feshane binası bu proje için çok uygun bir yer. Senin de bu projeyle ilgilenmeni istiyorum" der.

 

Londra'da Yüksek Lisans

 

Çok heyecanlanan ve bu işin altından kalkabileceğini düşünen Oya Eczacıbaşı, müze işletmeciliği konusunda kendisini eğitmesi ve uzmanlık kazanması gerektiğini düşünerek yüksek lisans yapmak için İngiltere'ye gider.

Kızı henüz 1 yaşında olduğu için çok zorlanır bu kararı verirken ama gerek kocasının, gerekse ailesinin desteğiyle bu zor dönemin üstesinden gelir.

Sık sık İstanbul'a gelip, çocuklarını ihmal etmeden, mastırını bitirir. Ve müze projesinde görev almaya başlar.

Hızla işe girişilir ve Nejat Eczacıbaşı'nın büyük düşünü gerçekleştirmek üzere Feshane binasında restorasyona başlanır. Daha sonra Feshanede'den vazgeçilerek başka bir yer arayışına girilir. Bu arada koleksiyonlar toplanır.

2003 yılında hükümetin de desteğiyle Karaköy rıhtımındaki Denizcilik İşletmeleri'ne bağlı 4 numaralı antreponun modern sanat müzesine çevrilmesine karar verilir. Bir yıl sonra da müze kapılarını sanatseverlere açar.

Açıldığından beri yabancı devlet adamlarının ve basının ilgisini çeken müzenin kraliçelerden, başbakanlara kadar pek çok ziyaretçisi var ama halktan yana pek yok!

 

Gençler ve Kadınlar

 

Bu konu Oya Eczacıbaşı'nın en çok üzerinde durduğu ve kafa yorduğu bir konu. İstiyor ki, her kesimden her yaştan kişi gelsin müzeye. Sadece belli bir zümre tarafından ziyaret edilmesin, ev kadınları, gençler, aileler de gelsin.

Dünyada müzeciliğin bambaşka bir yere gittiğini söyleyen Oya Hanım, "Çağımız insanı kendini görsel olarak yetiştirmeyi, müzeye gitmeyi bir görev olarak görüyor, zevk alıyor bundan. Ailesi ile birlikte gidiyor, eğleniyor, geziyor, öğreniyor, yemek yiyor, alışveriş yapıyor. Disneyland'a gittiği zaman da eğleniyor, yiyor, içiyor ama bir tarafı boş, eksik kalıyor. Müzede, çocuğuna bir şey öğretme, geleceğe yönelik bir estetik görüş kapsın isteği oluyor" diyor.

Ekonomi dergileri tarafından her yıl "Türkiye'nin en güçlü kadınları" arasında yerini alsa da O böyle anılmaktan hoşlanmıyor. "Güçlü bir kadın olmak gibi bir derdim yok" diyen Eczacıbaşı'nın bütün amacı Türkiye'nin her yerinde müze gezenlerin sayısının artması.

 

Yılda 500 bin ziyaretçi

 

* Açıldığı günden bu yana İstanbul Modern, dış basında "İstanbul'un yeni ve modern kimliğinin önemli bir yansıması" ve "Türkiye'nin değişen yüzü" olarak nitelendirildi. Henüz Atina'da bir çağdaş müze yok. Belki bu nedenle bu kadar ilgi çekti ve ilgi her yıl artıyor. Dış basının ilgisi sayesinde hem ülkemiz tanıtıldı hem de Türk insanının modern sanatla iç içe olduğu yansıtıldı. Yabancı ziyaretçilerimiz de açıldığımızdan bu yana yoğun ilgi gösteriyor. Hem turistler hem de ülkemizde yaşayan yabancılar için ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor müzemiz.

* İstanbul Modern, yılda 500 bin ziyaretçi ağırlıyor. Perşembe günleri halk günü olduğu için müze ücretsiz olarak geziliyor. Yaptığımız araştırmalarda İstanbul Modern'in daha çok gençlere ve kadınlara hitap ettiğini görüyoruz. Ayrıca müzemizi sürekli ziyaret edenlerin sayısı artıyor. Müze ziyaretlerini alışkanlığa dönüştürmek çabamız da bir karşılık bulmuş oluyor.

İstanbul Modern ile her yaşa uygun eğitim programları, sinema, kütüphane, etkinlik programlarını hayata geçirdi. 11 yılda 115 sergi düzenlendi. Kuruluşundan bu yana 6 milyon izleyiciye ulaştı. Her yıl ortalama 650 bin ziyaretçisi var. Eğitim programlarından yararlanan çocuk ve genç sayısı ise 650 bini aştı. Eczacıbaşı, Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını yurtdışına tanıtmak ve taşımakta kararlı. İstanbul Modern, farklı kategori ve özelliklerde 20’nin üzerinde ödülün de sahibidir.

​ KAYNAKÇA: Varını yoğunu modern müze için harcıyor (yeniasir.com.tr, 24.02.2010), “Bülent ile ocak ayında tanıştık aralıkta evlendik” (milliyet.com.tr,  18 Kasım 2012), Oya Eczacıbaşı: New York Metropolitan Müzesi'nden sonra biz geliyoruz (haberturk.com,  24 Nis 2016), En Güçlü 50 İş Kadını 2017 (fortuneturkey.com, 12.04.2017).            

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör