Yakup Şahan

Deneme Yazarı, Çevirmen, Eğitimci

Doğum
15 Mart, 1923
Ölüm
02 Eylül, 2017
Eğitim
Gazi Terbiye Enstitüsü
Burç

Eğitimci, yazar ve çevirmen (D. 15 Mart 1923, Balıkesir – Ö.  2 Eylül 2017, Balıkesir).  Annesi Fethiye Hanım, babası Basri Bey’dir. Çocukluğu ve gençliği 2. Dünya Savaşı yıllarında yoksulluk içinde geçti.

Balıkesir Namık Kemal İlkokulu ve Balıkesir Lisesini bitirdikten sonra Gazi Terbiye Enstitüsünü kazandı. Buradan önce Fransızca öğretmeni olarak mezun oldu. Sonra kendi çabasıyla İngilizce öğrenerek aynı okulun İngilizce bölümünden de öğretmen olarak bir daha mezun oldu.

Sırasıyla Mustafakemalpaşa, Kırkağaç, Edremit ve Silivri liselerinde, Maçka Tekniker Okulu’nda Fransızca ve İngilizce öğretmenliği yaptı. 1969’da TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) boykotuna katıldığı için adli takibata uğrayarak, görevinden üç ay uzaklaştırıldı.

1975 Mayıs’ında, 29 yıl süren öğretmenliğin ardından İstanbul’dan emekli olarak memleketi Balıkesir’e döndü. Artık özgürce bütün zamanını çok istediği çevirmenlik-yazarlık çalışmalarına verme fırsatını buldu. Öyle ki kendini emekli gibi değil, iş değiştirmiş gibi duyumsadı.

Yoğun ilgi alanları felsefe, bilim felsefesi, diyalektik, estetik ve Aydınlanma tarihi oldu.

Yazı ve çevirileri Varlık, Düşün, Broy, Karşı Edebiyat, İnsancıl, Yazko Felsefe, Düşün Yayınevi’nin Felsefe dergilerinde yer aldı. Balıkesir’de çıkan Yeni Haber gazetesinde de bir dönem yazdı.

1956’da hayatını birleştirdiği Fevziye Ersin Hanım’la evliliğinden iki çocuk babasıydı.

Yazarlar Sendikası üyesi ve Edebiyatçılar Derneği “Onur Üyesi”ydi.

ESERLERİ

TELİF: Çağdaşlaşma Süreci ve Kemalist Türkiye (2000)

ÇEVİRİ: Başeğmeyenler (Tek roman çevirisi, Boris Garbatov, 1979), Gerçekliği Sanatsal Özümsemenin Bilimi-Estetik (Avner Ziss, 1984), Picasso ile Konuşmalar (Brassai, 1985), Sahici Mucizeler (Max Jacob’un Apollinaire’e mektupları ve yaşam öyküsü (Andre Billy, Ortak Kitap-1986), Yeni Fizik Kuvantumları (Louis de Broglie, 1992), Açık Yapıt (Umberto Eco, 1992), Asal Gerilim (Thomas Kuhn, 1994), Varoluşçuluk (Paul Folquie,  1995), Biyolojide Diyalektik Yöntem (İvan Frolov, 2005), Yapma Cennetler (Charles Baudelaire, 2008), Diyalektiğin Kategorileri ve Yasları (Aleksandr Şeptulin, 2013).

KAYNAKÇA: İbrahim Oluklu / Yakup Şahan’ı Anlatmak (Akatalpa, Mart 2014, sayı: 171), Ahmet Uysal / Yakup Şahan Sokağı (Şiir, Yaklaşım, Temmuz 1996).

YAKUP ŞAHAN SOKAĞI

YAKUP ŞAHAN SOKAĞI

 

AHMET UYSAL

 

Nedense hep yağmurlu günlerde
geçerim Yakup Şahan Sokağı'ndan


Bilirim ki hüzün eğimlidir orada
aşk ipliğine tutunan yalnızlık


Camların buğusuna karışırken
esrarlı Baudelaire çevirileri


Islak bir kumru ötüşüyle aralanır
Açık Yapıt'ın günbatımı kapağı

 

Yakup Şahan Sokağı: üç defa aşk
ıslığı çalmaktır yıldızlara


Yakup Şahan Sokağı: üç defa güze
çevrilmesidir Balıkesir evlerinin

 

(Ahmet Uysal, Yaklaşım, Temmuz 1996)

 

 

 

 

Yazar: AHMET UYSAL
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör