Kaya Kuzucu

Öğretim Üyesi, Müzikolog, Ses Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
01 Ocak, 1961
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam ve İslam Felsefesi Bölümü
Burç

Müzisyen, müzikolog, öğretim üyesi, ses sanatçısı. 1 Ocak 1961’de Malatya’nın Hekimhan ilçesinde doğdu. Baba tarafı Malatyalı, anne tarafı Sivaslı olan Kaya Kuzucu ilk ve ortaokulu Hekimhan’da tamamladı. Liseyi Kayseri’nin Develi ilçesinde bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam ve İslam Felsefesi Bölümünden mezun oldu.

Lise yıllarında bağlama çalmaya başlayan Kaya Kuzucu, 1979 yılında müzik çalışmalarını profesyonel olarak sürdürdü. Bu amaçla 1979 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Türk Halk Müziği Korusuna 1984 yılına kadar devam etti.

Yüksek lisansını Türk Tasavvuf Müziği alanında yaparak “Türk Aşık ve Ozanlık Geleneği ile Türk Tasavvuf Müziğindeki Ortak Makamlar ve Kullandıkları Alanlar” adlı teziyle tamamladı. Kuzucu, 1997 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Aşıklık ve Ozanlık Geleneğinde Dini ve Ahlaki Motifler” adlı çalışmasıyla doktora tezini tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları döneminde 10 yıl Hekimhan, Yıldızeli ve Ankara’da öğretmenlik yaptı. Daha sonra 1 yıl da Kıbrıs’ta bir üniversitede öğretim elemanı olarak Halk Bilim dersleri verdi.

1993 yılının sonlarında “Motif Müzik Sanat ve Kültür Evi” adlı şirketini kuran Kuzucu, 1995 yılında öğretmenliği bıraktı. Şirket bünyesinde günümüze dek solo ve grup olmak üzere topla 7 albüm çıkardı. Son albümü Türk Dünyası savaş müziklerinin yer aldığı “Son Akın” Temmuz 2015 tarihinde müzik marketlerdeki yerini aldı.

Sanatçı halen akademik ve müzik çalışmalarını birlikte sürdürmektedir.

Akademik Çalışmaları:

İslam'da Musiki (Günışığı), Aşıkların ve Ozanların Tasavvufî yönleri, Sanatçı ve Toplum Liseler için Din Kültürü kitabı, İslam'da Milliyetçilik Aşıklık ve Ozanlık Geleneğindeki Makamlarda Türk Tasavvuf Musikisindeki Makamların Ortak Olanları ve Kullanıldıkları Alanlar, Aşıklık ve Ozanlık Geleneğinde Dini ve Ahlaki Motifler (2004) Doktora Tezi, Türkülerin Öte Yanı, Müziğin Felsefesi.

Albümleri:

Bir Gün Geri Döneceğiz, Adak, Yolbaşçı, Kızıl Elma 1, Kızıl Elma 2, Tasavvuftan Halk Müziğine Ruhların Göçü, Son Akın.

KAYNAKÇA: Kaya Kuzucu (kayakuzucu.net, erişim: 13 Ocak 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör