Ümit Deniz

Roman Yazarı

Doğum
Ölüm
14 Mayıs, 1975
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü

 Romancı (D. 1922, İstanbul - Ö. 14 Mayıs 1975). Haydarpaşa Lisesi (1940) mezunu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde bir süre okudu. 

Çeşitli gazetelerde muhabir ve yazar olarak çalıştı. “Murat Davman” adlı bir gazeteci tipini canlandırdığı on beş kadar polisiye roman yazdı. Bunlardan bazıları TV filmine ve sinemaya uyarlandı. Üsküdar Karacaahmet Mezarlığına gömülüdür.

Ümit Deniz İçin Ne Dediler?

Ümit Deniz, romanlarını yazmaya 1950’lerde, Mickey Spillane’in Mayk Hammer’inin Türkiye’de çok sevildiği, taklitlerinin sayısının yüzü aştığı yıllarda başladı ve hazır bir okuyucusu olan bu Amerikalı detektif tipinin yerli taklidini üretti. 1950’li yıllarda Türkiye’de en çok okunan romanların Mayk Hammer polisiyeleri olması, kurtarıcı ve kurtarıcıyı bekleyenlerin psikolojisini yansıtan belki de en önemli göstergedir. Peki neydi Mayk Hammer’i “kült”leştiren, vazgeçilmez ve sıklıkla taklit ettiren neden? Yazarın kendi ifadesiyle, suçluluk oranının yükselmesi ve devlet polisinin başarısızlıkları saplantısından kurtulamayan yurttaşların dileklerini karşılamaktaydı o; şiddetin gücü ve hayatın ahlaksal çürümüşlüğü yüzünden karşılaştığımız irili ufaklı binlerce aşağılanmanın kefaretini, bu durumun sorumlularına, olasılıkla hasımlarının kullandığından daha sert araçlarla, kanla ödeten bir intikamcıydı..! Mayk Hammer efsanesi, 1950’li yılların ekonomik, siyasal ve sosyal bunalımlarının gayrımeşru çocuğu olarak inmişti yeryüzüne... İlginç olan, toplam basılan kitap sayısına oranlarsak kendi ülkesinden çok daha fazlasını Türkiye’de satmış, kurtarıcısını bekleyen Türk insanıyla daha çok kaynaşmıştı Mayk Hammer.” (A. Ömer Türkeş)

BAZI ESERLERİ:

Ölüm Çemberi, Karanlık Sokak, Cezanı Çekeceksin, Son Kurşun, Ölüm Bilmecesi, Kaybolan Ceset, Kanlı Muamma, Aldatılan Kadın, Kiralık Kızlar, Ölüm Perdesi, Yalvarırım Yetişin, Yakut Gözlü Kedi, Azrailin Habercisi, Ölüm Perdesi (1957), Sessiz Harp (1960), 2 Kere 2 Eder 12 (1971).

HAKKINDA: TBE Ansiklopedisi (2001), A. Ömer Türkeş / Yerli Mayk Hammer; Murat Davman (Radikal Kitap, 2002).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör