Sezer Duru

Oyun Yazarı, Çevirmen

Doğum
04 Eylül, 1941
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Hikmet Sezer Duru, Hikmet Sezer Özlü

 Çevirmen, oyun yazarı. 4 Eylül 1941, Simav / Kütahya doğumlu. Tam adı Hikmet Sezer Duru. Kızlık soyadı Özlü. Demir Özlü ve Tezer Özlü’nün kız kardeşi, Orhan Duru’nun eşidir. St. George Avusturya Koleji, Ankara Üniversitesi DTCF Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. İstanbul’da bir süre Goethe Enstitüsünde görev yaptı. Yirmi yıl kadar, Alman televizyon kuruluşlarından ARD ve ZDF’nin Türkiye muhabirliğini yaptı (1965-85). Yazar, çevirmen ve serbest gazeteci olarak çalışmalarını sürdürdü. Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Yazarlar Derneği üyesi oldu.

Ürünlerini 1965’ten itibaren Yeni Ufuklar dergisi ile Cumhuriyet gazetesinde yayımladı. Devlet Tiyatrolarında sahnelenen Suçlular Çağı-Suçsuzlar Çağı oyununda Tam rolünde oynadı. Ferit Edgü, Tezer Özlü, Adalet Ağaoğlu, Başar Sabuncu vd. birçok yazarın eserlerini Almancaya; Max Frisch, Heinrich Böll, Siegfried Lenz, Jerzy Stefan Stawinkley, Hans Magnus Enzensberger, Bertolt Brecht, Thomas Bernhard, Gustav Meyrink vd. yazarların eserlerini de Almancadan Türkçeye çevirdi. Orhan Duru ile birlikte, “hayalet yazar” Oğuz Halûk Alplaçin’in yaşamını konu alan O Pera’daki Hayalet’i hazırladı. Çevirileri nedeniyle Almanya Federal Cumhuriyeti Nişanı ile ödüllendirildi.

ESERLERİ:

ÇEVİRİ: Ah Avrupa! (1990) - Havana Duruşması (Hans Magnus Enzensberger’den, 1994), Homo Faber (Max Frisch’ten, 1998),  Turandot ve Aklayıcılar Kongresi (Bertolt Brecht’ten, 1999), Fotoğrafta Kadın da Vardı (Heinrich Böll’den, 1999), Bitik Adam (2000) - Eski Ustalar (2002) - Ses Taklitçisi (2003) - Yok Etme Bir Parçalama (2005), Yok Etme (Thomas Bernhard’dan, 2005), Golem, Odun Kesmek, Thomas Bernhard’la Konuşmalar,  Zaman Dışı Yaşam.

DERLEME: Dünya Batıyor mu? (1975), O Pera’daki Hayalet (1996), Tezer Özlü’ye Armağan (1997), Çağdaş Türk Şiirinden Örnekler / Beispiele aus der Modernen Türkischen Lyrik (Türkçe-Almanca, Turgay Fişekçi ile, 1998).

HAKKINDA: Demir Özlü / Sürgünde On Yıl (1990; On Yılın Yaşam Öyküsü (yeni bas. 2001), TDE Ansiklopedisi (c. 3, 2003).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör