Hülya Nutku

Tiyatro Araştırmacısı

Doğum
Ölüm
21 Eylül, 2021
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi

Akademisyen, Profesör, Tiyatro araştırmacısı D.. 1953, İzmir  – Ö.  21 Eylül 2021 günü İzmir. Prof. Dr. Özdemir Nutku ile evlidir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini “İşçi Tiyatroları ve İsmet Küntay’ın 403. Kilometre Oyunu” (1974) adlı lisans tezi ile bitirdi. “Ankara Devlet Konservatuvarında Tiyatro Eğitimi” (1976) adlı tezi ile yüksek lisans, “Tarihsel Dram ve Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosunda Tarihsel Dram Modelleri” (1983) adlı tezi ile doktora yaptı.

Çalışmalarını, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümünden sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak sürdürdü. 2001 yılında Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesinde ders vermek, araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere bir yıl süreyle görevlendirildi. Makaleleri 1973’ten itibaren çeşitli gazete ve dergilerde yer aldı.

 

Vefatı

 

Uzun yıllar tiyatro araştırmacılığı yapan Nutku,  21 Eylül 2021 günü İzmir’de vefat etti. 2019 yılında yaşamını yitiren tiyatrocu, şair ve yazar Prof. Dr. Özdemir Nutku ile evliydi. 68 yaşındaki Prof. Dr. Hülya Nutku, 2018'de emekliye ayrılmıştı.

68 yaşında olan Nutku'nun ölüm haberini, Dokuz Eylül Üniversitesi sosyal medyadan yaptığı paylaşımla duyurdu.

Prof. Dr. Nutku'nun pankreas kanseri olduğu ve bir süredir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gördüğü öğrenildi.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Açıklaması:

 

“DEU Güzel Sanatlar Fakültesi emekli öğretim üyesi, Kıymetli Hocamız Prof. Dr. Hülya Nutku'nun ani vefat haberini almak hepimizi çok üzdü. Merhumeye rahmet diliyor, Türk Tiyatrosu'na kazandırdığı çok sayıda akademisyen ve oyuncu ile sevenlerine başsağlığı diliyoruz

 

ESERLERİ:

 

Güneşe Tırmanmazsan Ayı Göremezsin (1992),

Oyun Yazarlığı (1999),

Oyun Sanatbilimi - Dramaturji (2001).

 

KAYNAK: Oyun Sanatbilimi - Dramaturji (Kitap Rehberi, Aralık 2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Prof. Dr. Hülya Nutku kimdir kaç yaşında vefat etti? (hürriyet.com.tr, 21.09.2021).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör