Gamze Yüceland

İş Kadını

Eğitim
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi

İş kadını. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Kariyer hayatına, 1994 yılında Dow Chemical’s’da Ürün Planlama ve Müşteri İlişkileri Temsilcisi olarak başladı.

Sağlık sektörüne Abbott ile adım atan Yüceland 18 yıl boyunca; Müşteri Hizmetleri Müdürü, İş Mükemmeştirme Müdürü, Pediatrik Beslenme Bölümü Satış ve Pazarlama Müdürü, İlaç Divizyonu Pazarlama Müdürü, Satış Direktörü, Temel İlaçlar İş Birimi Direktörü gibi çeşitli roller üstlenmiş; 2008-2010 yılları arasında, Güney Avrupa Bölgesi Ticari Direktörü ve 2010-2012 yılları arasında, Avrupa Bölgesi Ticari Direktörü olarak İlaç Divizyonunda, Paris ve Basel’de farklı uluslararası görevlerde çalışmıştı.

Abbott’taki 2012-2015 yılları arasında, Temel İlaç Divizyonu Türkiye Genel Müdürü ve Abbott Türkiye Temsilcisi olarak görev yapmıştı.

Gamze Yüceland, Takeda Türkiye Genel Müdürlüğü görevine 1 Nisan 2015 tarihinde getilmişti.

Takeda Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladığı Nisan 2015 tarihinden bu yana sergilediği başarılı performans, stratejik bakış açısı ve güçlü liderliğiyle şirketi önemli bir noktaya ulaştıran Gamze Yüceland, Takeda Kanada’ya Ülke Başkanı olarak atandı

Köklü geçmişiyle dünyanın en büyük 15 ilaç şirketinden biri olan ve 2009 yılında Türkiye’de faaliyete başlayan Japon ilaç şirketi Takeda, başarılı çalışanlarını yurt dışına ihraç etmeye Takeda Türkiye’nin Genel Müdürü ile devam ediyor. 3 yıldır Takeda Türkiye’nin Genel Müdürlüğünü yürüten Gamze Yüceland, şirketteki görevine Takeda Kanada Ülke Başkanı olarak devam edecek. Yeni görevine, Nisan 2018 itibarıyla başlayacak olan Yüceland aynı zamanda EUCAN (Avrupa – Kanada) Bölgesi Yönetim Kurulu üyesi olacak.

İlk defa bir Türk’ün ilaç sektöründe Ülke Başkanı olarak görev alacağı Kanada, dünyanın en büyük 10. ilaç pazarı. Kanada’da 2009 yılında faaliyetlerine başlayan Takeda, onkoloji ve gastroenteroloji gibi önemli terapötik alanlarda faaliyet gösteriyor.

İlaç sektöründe 20 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Gamze Yüceland sektörde hem yurt içi hem yurt dışında çok farklı pozisyonlarda görev aldı. Takeda Türkiye’nin liderliğini yaptığı 3 yıl boyunca Takeda’nın hasta odaklı yaklaşımının Türkiye’de yerleşmesinde etkin rol oynayan Yüceland Takeda’nın odak noktası olan onkoloji, gastroenteroloji ve hematoloji alanlarında yapılan başarılı lansmanlara öncülük etti.

Yüceland’ın Türkiye’deki Genel Müdürlüğü döneminde insan kaynakları 120 kişiden 300 kişiye çıkarken Takeda Türk ilaç pazarında 4 kat büyüme sağladı. Bu dönemde, Takeda Türkiye’den başarılı 2 kadın yönetici NEMEA bölgesinde üst düzey yönetici olarak atandı.

Gamze Yüceland ve ekibi, Takeda Türkiye’ye İnsan Kaynakları alanında kazandırdığı uluslararası ödülleriyle parlak bir dönem yaşatırken bu gelişmeler ile Takeda’nın yetenek geliştirme ve insana verdiği değerin yansıtılmasına da destek oldular.

KAYNAKÇA: Gamze Yüceland, Takeda Kanada Ülke Başkanı oldu (nkariyer.com, 24 Mart 2018), Türkiye'nin '50 Güçlü Kadın' CEO’su belli oldu! (Hürriyet Haber, 05.09.2018).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör