Savaş Ş. Barkçin

Siyaset Bilimci, Bürokrat, Yazar, Şair

Doğum
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü
Diğer İsimler
Savaş Şafak Barkçin

Siyaset bilimci, şair ve yazar, müzisyen. Tam adı Savaş Şafak Barkçin. Kitaplarında Savaş Ş. Barkçin imzasını kullandı. 1966’da Ankara'da doğdu. İlk ve ortaoğretimini Ankara'da tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünden 1989'da mezun oldu. Master derecesini uluslararası ilişkiler alanında Washington'da bulunan Johns Hopkins Üniversitesi School of Advanced International Studies (SAIS) okulundan 1996 yılında aldı.

Bilkent Üniversitesi'nde başladığı siyaset felsefesi doktorasını 2001'de bitirdi. Doktora sonrası Bilkent Üniversitesi'nde yarı-zamanlı öğretim görevlisi olarak kendi tasarladığı çeşitli dersleri verdi.

Barkçin’in uzun bir kamu hizmeti geçmişi vardır. 1989'da Devlet Planlama Teşkilatına uzman olarak girdi. 1996-1997’de, o dönemde Devlet Bakanı olan Abdullah Gül'ün dış politika danışmanlığını ve konuşma yazarlığını yaptı. 2003’te Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) başkanlığına atandı. 2004-2007 yılları arasında TÜBİTAK'ta Başkan Danışmanı olarak görev yaptı.

Barkçin, 2009'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başmüşavirliğine atandı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesini takiben Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevine atandı. 2016 yılında Başbakan Başmüşaviri oldu.

Savaş Ş. Barkçin; siyaset bilimi, medeniyet, müzik ve uluslararası ilişkiler alanlarında muhtelif tebliğ, konferans, seminer, makale, deneme, tercüme ve kitap tanıtımı yayınlarına sahiptir. Bunun yanı sıra muhtelif dergi ve gazetelerde pek çok makalesi yayınlanmıştır. Muhtelif üniversite, vakıf, dernek ve öğrenci kulüplerinde siyaset, uluslararası ilişkiler, müzik ve medeniyet üzerine dersler vermekte, sohbetler yapmaktadır.

Müzik, tarih ve edebiyat Dr. Barkçin’in başlıca ilgi alanlarıdır. Müziği 12 yıl boyunca Ankara’da Neyzen Ali Sarıgül’den meşk etmiştir.

2009’da yayınladığı "Ahmed Avni Konuk: Görünmeyen Umman" adlı biyografi kitabı Yazarlar Birliği ödülü almıştır.

Dîvân şiirlerini yayımlamıştır. Bunun yanında serbest ve hece ölçülü şiirleri vardır. Bazı ünlü şairlerimizin şiirlerini İngilizceye uyarlamıştır.

Dr. Barkçin’in müzik, tasavvuf ve edebiyat yazıları muhtelif dergilerde yayımlanmaktadır.

Belgeseller ve televizyon programları da yapmıştır.  TRT Haber kanalında Cumartesi geceleri saat 23.00’te “Gelenekten Geleceğe” başlıklı programda sohbet etmektedir. Barkçin mükemmel derecede İngilizce ve iyi derecede Fransızca bilmektedir. Ayrıca klasik Türkçe bilgisine sahiptir.

 

ESERLERİ:

Modern Dünyada Geleneksel İslâm (Seyyid Hüseyin Nasr’dan tercüme, 1989),

Şlop, Tembel Tekin, Evin Cini (Çocuk kitapları, 2001),

Görünmeyen Umman: Ahmed Avni Konuk (2009, 2011),

40 Makam 40 Anlam (2011),

Rumeli: Bir Müzik Seferi (2012),

Kalemin Dilinden (2012),

Dîvân-ı Zerefşân (2013),

Şehirler ve Sesler (2014),

Gönül Dağı - Neşet Ertaş'ın Gönül Divanı (2015),

Kalbin Aklı - Medeniyet Üzerine Yazılar (2016).

 

KAYNAK: Bilgi teyidi (Ocak 2016).

                                     

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör