Nurcihan Kesim

Yayıncı, Gazeteci, Yazar

Doğum
Ölüm
30 Ekim, 2013
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi, Gazetecilik Enstitüsü

Gazeteci, yazar, yayıncı (Ö. 1931, Sinop – Ö. 30 Ekim 2013, İstanbul). İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi ve Gazetecilik Enstitüsünü bitirdi.1952’de Doğan Kardeş ve Hayat dergilerinde çeviriler yaparak gazeteciliğe baş­ladı. Uzun yıllar Amerika’da çeşitli yayınevlerinde görev yaptı. Mehmetçik gazetesi, Ele elektronik ve literatür dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. Telif Hakkı Ajansı”nı kurucusu ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi oldu.

Nurcihan Kesim, 30 Ekim 2013 günü İstanbul’da hayatını kaybetti. Cenazesi ertesi gün Şakirin Camisi'nde kılınan öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi. Niyazi Ahmed Banoğlu ile beraber yazdığı Atatürk Başmuharrir ve Atatürk'ün Kulübesi adlı eseri 1957’de yayımlanmıştı. Türkiye’nin ilk kadın gazetecilerdendir.

KAYNAKÇA: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi gazeteci Nurcihan Kesim vefat etti (bugun.com.tr, 30.10.2013), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör