Nur Batur

Radyo ve Televizyon Programı Sunucusu, Gazeteci-yazar

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi

Gazeteci-yazar, radyo ve televizyon programı sunucusu. 1962, İstanbul doğumlu. TED Ankara Koleji’nin ardından Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. 1976’da Anadolu Ajansında gazeteciliğe başlayarak, parlamento ve dış politika muhabirliği yaptı. Ankara’da yıllarca siyaset ve diplomasi dünyasının nabzını tuttu.

1980’de BM Dag Hammorjold bursunu kazanarak Newyork’a gitti ve BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyinin çalışmalarıyla ilgili haber ve röportajlar yaptı. Türkiye’ye dönüşünde Tercüman gazetesine geçerek Türk dış politikası ve Uluslararası politika yazıları yazmaya başladı. Daha sonra Milliyet ve Hürriyet gazetelerine geçerek iç ve dış politika yazıları yazdı.

1994’de Kanal D’nin Ankara Temsilciliğinin yanı sıra Eksen adlı haber program hazırlayıp sundu. Daha sonraki yıllarda da CNN Türk Televizyonunda haber programlar ve belgeseller hazırlayıp sundu.

TRT, BBC, Amerika’nın Sesi ve Almanya’nın Sesi radyolarına da haber ve yorum yaptı.

1995’ten itibaren Hürriyet ve CNN Türk’ün Atina temsilciliğini yaptı. TRT, BBC, Deutsche Welle’nin programlarına katıldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 3 kez yılın gazetecisi, Tempo Dergisi tarafından yılın en iyi televizyon sunucusu seçildi.

2004’de Uluslararası Barış ve Dostluk Ödülü’nü aldı.

2008’de Cumhuriyetin 84. yılı dolayısıyla Televizyon ve Gazetecilik alanında “ Yılın Altın İnsanı” ödülü verildi.

İngiliz arşivlerinde bulunan Menderes Trajedisi, Küba’da Gizli Nükleer Pazarlık; ABD Kongre arşivlerinde yer alan Türkiye ve Cezayir’de İslam Hareketi, Korsika, Avrupa Solu ve CHP gibi birçok araştırmaya imza attı. CNN Türk için belgeseller hazırladı.

 Batur, suikast sonucu öldürülen Benazir Butto’yla Dubai’de son röportajı yapan gazeteci oldu.

Georgetown Universitesi, Wiltonpark Konferansı, Bruksel Forumu, İstanbul Forumu gibi birçok uluslararası konferansa konuşmacı olarak katıldı.

2 çocuk annesi olan Batur, halen çeşitli televizyon ve radyolarda analiz programlarına katılıyor. Bahçeşehir Üniversitesinde Yüksek Lisans,Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde de Siyasi Gazetecilik dersleri veriyor.

Ünlü Röportajları:

 

Nur Batur, birçok ünlü devlet adamıyla röportajlar yaptı. Bunları arasında Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, İslam Dünyasının ilk kadın Başbakanı Benazir Butto, Ingiltere Başbakanı Tony Blair, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa, İsrail Başbakanı İzak Rabin, İsrail Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Yunanistan Başbakanı Konstantin Miçotakis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Glafkos Klerides, Çek Devlet Başkanı Václav Klaus, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildth, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi başkanı Van den Linden ,AB Dışilişkiler Sorumlusu Javier Solana, İtalya eski Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak Kürdistan Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, Nato Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen gibi isimler bulunuyor.

 

Kitapları:

 

Yürekten Gülerekten Yürüdüm: Atina’da Bir Türk Bir Gazeteci Bir Kadın (2004), Rauf Denktaş - Yeniden Yaşasaydım (2007), Benazir: Benazir Bhutto'nun Bitmeyen Hikayesi (2008), Tarihi Yazarken Yaşamak: Liderlerle 35 Yıl (2011), Apo'yla Son Tango (2012)

 

Nur Batur İçin Ne Dediler?

 

“Sadeliği ve ciddiyetiyle insana güven veren, çok tecrübeli, haberi iyi veya kötü gösterme işgüzarlığından çok uzak, bilgili ve akıllı, yazdığına, söylediğine güvenilir, önemli bir gazeteci”. (Hakkı Devrim)

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Tek Seferlik Söyleşiler (atolyemacka.com, 5.12.2015), Nur Batur kitapları (1000kitap.com, idefix.com, kitapyurdu.com vd., 06.02.2020).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör