İrkin Aktüze

Müzik Araştırmacısı

Doğum
Eğitim
Ankara Atatürk Lisesi

Müzik araştırmacısı. 1933, Ulucanlar / Ankara doğumlu. İdil-Ural Türk‘ü öğretmen bir anne ile Makedonya Türk’ü hakim bir babanın oğludur. Öğrenimine Yenişehir‘de Mimar Kemal İlkokulunda başladı. Ankara Atatürk Lisesinde Ruhi Su ve Ziya Aydıntan gibi müzik öğretmenleri oldu, dayısı Can Aybars‘tan gitar dersleri aldı. Almanya‘daki mimarlık öğrenimi yanında Siegfried Behrend ile gitar çalıştı. 1954‘te İtalya‘da Cremona‘da katıldığı gitar yarışmasında birincilik kazandıktan sonra Almanya ve Türkiye‘de konserler verdi. 1965’te TRT‘ye girdi. 1968‘de Türkiye‘de kurulan, resmî konservatuar dengi ilk özel konservatuar olan Meleknaz Müzik Okulunda ders verdi. 1970‘te İstanbul İl Radyosu yöneticiliğini, 1980‘de İstanbul Radyosu Müzik Müdürlüğünü üstlendi. Bu arada bazı dergilere ve İstanbul Ansiklopedisi‘ne müzik maddeleri hazırladı. 1995‘te emekli oldu.

Müziği Okumak isimli 5 ciltlik çalışmasında, 1985 yılından günümüze kadar Uluslararası İstanbul Festivali‘nin program kitapları için yaptığı parça açıklamalarını temel aldı. Bu kitap, dört yüz kadar bestecinin solo, oda müziği, orkestral, vokal, koral gibi her türde eserinin açıklamalarını, ayrıca Türk bestecilerinin radyolarda, plaklarda ve konserlerde seslendirilen eserlerini de içerdi.

Herhalde ancak dört, beş ciltte tamamlanacak olan bu çalışma, Aktüze’nin 1985’ten bu yana İstanbul Festivali için yaptığı parça açıklamalarının geliştirilmiş hali. Bestecilerin yaşamlarında yapıtları açısından önemli olmuş olayları da aktarıyor, üstelik sadece ’Beethoven’in yaşlandığında sağırlaşması’ gibi en çok bilinenleri değil. Aktüze’nin kitabından sonra Beethoven’in Missa Solemnis’ini bir kez daha dinledim, değişmiş gibiydi.“ (Orhan Koçak)

ESERLERİ (Araştırma-Sözlük):

Müziği Okumak (5 cilt, 2002-2003), Müziği Anlamak.

HAKKINDA: Asuman Kafaoğlu Büke / Cumhuriyet Kitap (4.7.2002), Orhan Koçak / Müziği Okumak (Virgül, sayı: 56, Kasım 2002).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör