Nilgün Üstün

Sinema Yazarı, Yazar, Şair

Doğum
Eğitim
Ankara Koleji ve Sinema-Televizyon Enstitüsü
Diğer İsimler
Sevda Nilgün Üstün

Şair, sinema yazarı. 1956, Bergama / İzmir doğumlu. Tam adı Sevda Nilgün Üstün’dür. Ankara Koleji ve Sinema-Televizyon Enstitüsü mezunu. İstanbul’da sinemacılık ve reklamcılık yaptı. Şiirleri ve çevirileri, 1988’den itibaren Argos, Defter, Sombahar vd. dergilerde, yazıları sinema dergilerinde yer aldı. Kendi ve Öteki (1995) adlı bir şiir kitabı vardır. Sine-Sen üyesidir.

“Zengin bir imge gücü olan şair, şiirlerinde geçmiş, güncel ve geleceğe ilişkin zaman dilimlerini ustalıkla bağdaştırır. Kadın açlığını, çorak yürekten yoğun ve kapalı bir dille anlatır. Geçmişin ve şimdinin kötü kalıtlarını yargılar. Ele aldığı izleklere felsefi derinlikler kazandırmaya çalışır. Gerçek aşk, yalnızlık ve tarihin sorgulanması gibi konuları ele alır.” (Mehmet Aydın)

KAYNAK: Selim Sarıoğlu / “Kendi ve Öteki” (Sombahar, Mart-Nisan 1995), TBE Ansiklopedisi (2001), Mehmet Aydın / Edebiyatımızda Kadın Şair ve Yazarlar Sözlüğü (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör