Nebi Hazri Babaoğlu

Yazar, Şair

Doğum
10 Aralık, 1924
Ölüm
-
Eğitim
Moskova Üniversitesi Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü
Burç

Şair ve yazar (D. 10 Aralık 1924, Hırdalan kasabası / Bakü / Azerbaycan - Ö. 2007). Bir süre Leningrat Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okuduktan sonra, 1952’de Moskova Üniversitesi Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsünden mezun oldu. Yazı hayatına ilk gençlik yıllarında gazetecilik ve radyo spikerliği ile başladı. İlk şiiri 1940 yılında yayımlandı. Azerbaycan Yazarlar Birliği Müşavirliği ve Genel Sekreterliği (1958) görevlerine getirildi.

Çeşitli görevlerinin yanı sıra 1975-88 yılları arasında Azerbaycan parlamentosunda milletvekili olarak görev yaptı. Azerbaycan Beynelhalk Alakalar Merkezinin Başkanıdır. Nebi Hezri’nin yüzlerce makalesi ve kırka yakın şiir kitabı vardır. Aynı zamanda güçlü bir mütercimdir. Günümüz Azeri şairlerinin en güçlülerindendir. Tiyatro eserleri ve şiirleri birçok yabancı dile çevrilerek yayımlandı. Devlet Mükafatı sahibidir.

60.  yılları şiirinin romantik şairlerinden sayılıyor. Sevgi, vatanseverlik konusunda yazdığı onlarla şiirlere şarkılar bestelenip. Nebi Hazrinin şiir ve manzum hikayeleri dünya halklarının dillerine tercüme edilerek yayınlanmış, onun bedii çevirileri sayesinde ise Azerbaycan okuyucusu dünya şiirinin örnekleri ile tanışmak imkanı elde etmiştir.

 “Nebi Hazrî, Azerbaycan’ın yaşayan en büyük şâirlerinden biridir. Deyim yerindeyse o, yaşarken klasikleşmiştir. Zira, Bakü’deki “Edebiyat Müizesi”nde, Nizami, Nesimî, Sabir, Samet Vurgun vb. gibi ünlü Azerbaycan şâirlerinin yanında, Nebi Hazrî içinde özel bir bolüm, bulunmaktadır. Ayrıca O’na, bir şâir için en büyük unvan olan “Halk Şâiri” unvanı da resmen verilmiştir.” (İrfan Ünver Nasrattınoğlu)

BAŞLICA ESERLERİ:

Şiir:

Çiçeklenen Arzular (1950),

Atilla’nın Atlıları (2001),

Roman:

O Gecenin Karanlığı [O Uzak Gecede] (Türkiye Türkçesinde yay. haz. Seyfettin Altaylı, 1989).

Diğer:

Yıllar ve Kıyılar,

Yıldız Kervanı,

Nesiller-Esirler,

Beyaz Şimşekler,

Toprak Sana Yemin Ederim,

Ömür Çınarından Yapraklar.

KAYNAKÇA: İrfan Ünver Nasrattınoğlu / Sunuş (O Gecenin Karanlığı [O Uzak Gecede] (Türkiye Türkçesinde yay. haz. Seyfettin Altaylı, 1989), İslâmî Edebiyat dergisi (sayı: 40, Temmuz-Ağustos-Eylül 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009), Nebi Hazri Babaoğlu (azerbaijans.com, 10.12.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör