Nihat Keklik

Felsefeci

Doğum
Ölüm
-
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi

Felsefeci. 1926, Ayvalık / Balıkesir doğumlu. Köken olarak Üsküp / Kalkandelenli bir ailedendir. Ayvalık Cumhuriyet İlkokulunu ve Galatasaray Lisesini (1948) bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde yükseköğrenimini tamamladığı 1953 yılında aynı fakültenin Felsefe Bölümüne asistan olarak atandı. 1955’te “Mukayeseli Olarak Farabi ve Aristo Mantığında Kategoriler” adlı doktora tezini bitirerek Avrupa’ya gitti. 1959 yılında askerlik` görevini yerine getirmek üzere Türkiye’ye döndü. 1960 yılında yeniden üniversitedeki görevine döndü. Bir yıl sonra, “Sadreddin Konevi`nin Felsefesi” başlıklı tezini tamamlayarak doçent oldu. Üniversitede `Türk-İslâm Felsefesi` kürsüsünün açılması için, ilk resmi başvurusunu 1965 yılında yaptı. Türk-İslâm felsefesine büyük katkıları olan `Muhyiddin İbnül-Arabi` (Ö. 1240) konusunda birkaç eser yayımladıktan sonra profesör (1969) oldu. 1970 yılında Türk-İslâm Felsefesi Tarihi Kürsü kurulduğunda bu kürsünün başkanlığına getirildi.  

Nihat Keklik, otuz sekiz yıllık meslek hayatından sonra kendi isteğiyle (Şubat 1991) emekliye ayrıldı. Kongrelerde verdiği tebliğlerin yanı sıra, Felsefe Arkivi gibi bilimsel dergilerde yayımlanan makalelerinden başka basılı on iki kitabı vardır. Aydınlar Ocağının kurucularındandır.

BAŞLICA ESERLERİ:

Felsefe (Mukayeseli Temel Bilgiler ve Kaynaklar), Mantık Tarihi ve Farabi Mantığı (1970), Filozofların Özellikleri - Bilgi Ahlak Mantık ve İnanç Bakımlarından (1981), Türklerde Dünya ve Ahlak Görüşü (2001).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör