Nazife Şişman

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü

Araştırmacı-yazar. 1963, Bolu doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü (1984) mezunu. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde “Birleşmiş Milletler Kadın Politikası: Dördüncü Dünya Kadın Konferansı Çerçevesinde Bir Değerlendirme” adlı tezi ile (1997) tamamladı.  

Martin Lings’in Hz. Muhammed’in Hayatı ve Nasr’ın İslâm Kozmoloji Öğretilerine Giriş adlı eserlerini Türkçeye kazandırdı. Mevdudi’nin Tefhimü’l Kur’an adlı tefsirinin tercüme kurulunda yer aldı. Yazıları İzlenim dergisi ve Yeni Şafak gazetesinde yayımlandı.

ESERLERİ:

DENEME-İNCELEME: Global Konferanslarda Kadın Politikaları (1996), Emanetten Mülke (2003), Dijital Çağda Müslüman Kimlik, Günün Kısa Tarihi, Harf Harf Kadınlar, Hayatın Manevi Boyutları, Küreselleşmenin Pençesi, Sınırsız Dünyanın Yeni Sınırı, Yeni İnsan.

RÖPORTAJ-DERLEME: Başörtüsü Mağdurlarının Anlatılmamış Öyküleri (1998), Kamusal Alanda Başörtülüler – Fatma Karabıyık Barbarosoğlu ile Söyleşi (2000).

ÇEVİRİ: Hz. Muhammed’in Hayatı (Martin Lings’ten, 1984), İslâm Kozmoloji Öğretilerine Giriş (1985), Tefhimü’l Kur’an (Ebu’l Ala el-Mevdudî’den, çeviri kurulu üyesi), Kur’an ve Kadın (Amine Vedud-Muhsin’den, 1997).

KAYNAKÇA: Fatmanur Altun / Kamusal Alanda Başörtülüler - Nazife Şişman (Hece dergisi, Mayıs 2000), İlim ve Sanat Vakfı 2002 Bahar Programı (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Nazife Şişman (tmkv.org.tr, 24.08.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör