Pakize Suda

Şarkıcı, Sunucu, Oyuncu, Müzisyen, Yazar

Doğum
Ölüm
21 Aralık, 2022
Eğitim
İzmir Kız Lisesi mezunu

Oyuncu, sunucu, müzisyen, şarkıcı, yazar (D. 23 Nisan 1952, İzmir – Ö. 21 Aralık 2022. Fethiye / Muğla). Aslen Girit Türklerindendir. Babası İzmirli Gazeteci Orhan Suda’dır. Opera sanatçısı bir ablası vardır. İzmir Kız Lisesi mezunudur.

1969 yılında 17 yaşındayken katıldığı bir yarışmada Ege güzeli seçildi. Sonra şarkıcılık yapmaya başladı. Hürriyet gazetesinde haftada dört gün köşe yazıları yayımlandı. 2008 yılındaki ekonomik kriz nedeniyle buradaki görevinden ayrıldı. Sonrasında Gazete Habertürk ile çalışmaya başlayan Suda, çeşitli televizyon programları sundu. Pakize Suda, piyano ve keman da çalabilmekteydi.

Bir dönem Öztürk Serengil‘in “Gülünüz Güldürünüz” yarışma programında, ayrıca bir tv’de yayımlanan “Ünlüyüz, Sirkteyiz, Daha Ne Olsun?” yarışmasının jüri üyesi oldu.

2007 yılı haziran ayı itibariyle Kanal D’de haftaiçi hergün müge anlı ile birlikte dobra dobra isimli türk televizyon tarihinin en çok izlenen gündüz kuşağı programını sunmuştur.

Kanal 1'de yaptığı çeşitli yörelerin yemek ve kültürlerini tanıttığı “Lezzete Yolculuk” programı Kanal 1 ‘in Bloomberg HT olmasından sonra Habertürk’e alınmıştır.

Pakize Suda’nın Sezen Aksu ile İzmir yıllarından günümüze taşıdıkları çok samimi bir dostlukları vardı.

2006 yılından itibaren çeşitli film ve dizilerde yer aldı. Yazdığı kitaplarla adından söz ettirdi. Son yıllarını Muğla’nın Fethiye ilçesinde geçirdi.

1978 Dünya Kupası dönemimde “Biz Kadınlar” isimli şarkısı ile popüler olmuştur.

70’li yıllarda Fenerbahçeli futbolcu Alpaslan Eratlı ile birlikte oldu.

Gökhan Güney ile 1980 li yıllarda beraber olmuş, 1987 yılında ayrılmıştı.

Beyaz Kelebekler grubunun davulcusu Turgut Akyüz’e âşık olmuştu.

 

45’lik Plakları:

 

1978 – Ver Aşkını & Aşk Budur İşte

1978 – Nerden Bilsin Alem Beni & Biz Kadınlar

 

Kitapları:

 

Kendime Mektubumdur (1998),

Ağız Tadıyla Sevişemedik (2003),

Yenmiş Yutulmuş Sözler (2003).

 

Rol Aldığı Film ve Diziler:

 

Çılgın Dersane (Melek, Sinema Filmi 2007)

Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu (Zhisa, Sinema Filmi 2006)

Sevda Çiçeği (TV Dizisi 2006).

Davetsiz Misafir (Kehribar, TV Dizisi 2005),

Hayat Bilgisi (Pakize, TV Dizisi 2003),

Pembe Patikler (Hediye Yenge, TV Dizisi 2002),

Erguvan Yılları (TV Dizisi 1998),

Başka İstanbul Yok (TV Dizisi 1996)

Kayıp Aranıyor (Sinema Filmi 1991)

Tanrı Seni Korusun (Mine, Sinema Filmi 1988)

Uzaylı Zekiye (TV Dizisi 1987)

Alnımdaki Bıçak Yarası (Sinema Filmi 1987)

Küçüğüm (Sinema Filmi 1987)

Ezik (Video 1985)

Ayrılık Acısı (Sinema Filmi 1985)

Yara (Sinema Filmi 1978)

Kime Niyet Kime Kısmet (Sinema Filmi 1976)

Kurt Kapanı (Sinema Filmi 1973)

Tarkan Altın Madalyon (Sinema Filmi 1972),  

Feride (Sinema Filmi 1971),  

Saraylar Meleği (Sinema Filmi 1971),

 

Sunduğu TV Programları:

 

Pakizeli Günler, Pakize Suda İle Gece Yarısı, Lezzet Yolculuğu, Konuşa Konuşa, Dobra Dobra, Miş Muş Lütfen Bu Konuya Girmeyelim, Lezzete Yolculuk, Türkiye Konuşuyor.

 

Vefatı:

 

Pakize Suda, Muğla'nın Fethiye ilçesinde, beynine pıhtı atması nedeniyle tedavi gördüğü Fethiye Devlet Hastanesi'nde 21 Aralık 2022 günü 70 yaşında vefat etti.

Pakize Suda için, Muğla’nın Menteşe ilçesindeki Kurşunlu Camisi'nde öğle vakti cenaze töreni düzenlendi. Suda'nın ablası Ayşe Suda, yeğenleri Dilara Elagözlü ve Genco Çağlar'ın taziyeleri kabul ettiği törene, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, sanatçı arkadaşları ve yakınları katıldı.

Suda'nın yeğeni Elagözlü, gazetecilere, bu süreçte yanlarında olan herkese teşekkür etti.

Ailesi olarak özellikle son dönemlerin kendileri için zor bir süreç olduğunu aktaran Elagözlü, teyzesinin bir süredir Alzheimer hastalığıyla mücadele ettiğini anlattı.

Elagözlü, ailesindeki bazı kişilerde de bulunan Alzheimer'ın zorlu bir rahatsızlık olduğunu, bu yıl içinde 3 kişiyi daha aynı hastalıktan kaybettiklerini dile getirdi.

Pakize Suda ile son dönemine kadar ilgilenmeye çalıştıklarını, ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Elagözlü, şöyle konuştu:

"Son dönemlerine kadar bizde kaldı. Fakat durum iyice zorlaştıktan, evde bakılamayacak hale geldikten sonra doktorların, profesörlerin öngörüsü üzerine Alzheimer merkezine götürmek zorunda kaldık. Orada çok güzel bakıldı. Hastalığın son evresinde pıhtı attı. Yoğun bakıma alındı. Önce felç oldu, konuşma ve yürüme yetisi ile şuurunu kaybetti. Birkaç gün yoğun bakımda yattı. Dolaşım sisteminde sorunlar yaşadı, nefes almakta zorlanmaya başladı ve vefat etti. Çekmedi diyoruz. Allah rahmet eylesin, günahlarını affetsin, sevaplarını kabul etsin. Doktorlarına çok teşekkür ediyoruz. En son kaldığı Alzheimer merkezine çok teşekkür ediyoruz. Herkes hakkını helal etsin."

Elagözlü, teyzesinin herhangi bir vasiyetinin olmadığını, çünkü ölümü çok düşünmediğini söyledi.

Suda'nın yaşamayı seven bir insan ve özgür bir ruh olduğunu vurgulayan Elagözlü, "Biz İzmirliyiz. Teyzemin hayatının büyük bölümü bu bölgede geçti. Biz de 8 yıldır Muğla'da yaşıyoruz. Teyzemin hayatta olan en yakını annem. Bu nedenle bize yakın bir yer olmasını tercih ettik. Geçen sene vefat eden babaannemizi de buraya defnettik. Artık başka bir yerde yaşayan yakın akrabamız yok. Bu bölgeyi çok severdi. Buralarda çok program yaptı." dedi.

Kılınan cenaze namazının ardından Pakize Suda'nın cenazesi, Yenişehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

HAKKINDA: Oyuncu ve yazar Pakize Suda'nın cenazesi toprağa verildi (aa.com.tr, 23 Aralık 2022), Pakize Suda'nın cenazesi toprağa verildi (ensonhaber.com, 23 Aralık 2022), Pakize Suda'nın cenaze töreninde duygusal anlar! (akvim.com.tr, 23 Aralık 2022), Pakize Suda'nın cenazesi Muğla'da defnedilecek (cumhuriyet.com.tr, 23 Aralık 2022), Pakize Suda son yolculuğuna uğurlandı! (sabah.com.tr, 23 Aralık 2022), Pakize Suda son yolculuğuna uğurlandı! Büyük vefasızlık (gazetevatan.com, 23 Aralık 2022),  Pakize Suda'nın vasiyeti ortaya çıktı... Usta isme acı veda! (hurriyet.com.tr, 23 Aralık 2022), Pakize Suda son yolculuğuna uğurlandı (ntv.com.tr, 23 Aralık 2022), Pakize Suda (haberler.com, 12.01.2023), Pakize Suda (imdb.com, 12.01.2023), Pakize Suda (sinematurk.com, 12.01.2023), Pakize Suda (dizioyuncu.com, diziseti.tv, diziler.com, 12.01.2023), Pakize Suda (beyazperde.com, sinemalar.com, 12.01.2023).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör